Numer: 50549
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy bawi się z nami - na podstawie baśni H. Ch. Andersena pt. "Brzydkie kaczątko". Scenariusz zajęć.

Przygotowały: Urszula Barnaś, Katarzyna Galas.

Temat: „Każdy bawi się z nami” – na podstawie baśni H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”.

Cel główny: Kształtowanie empatii oraz szacunku dla innych na podstawie baśni „Brzydkie kaczątko”.

Cele operacyjne:

Dziecko:
- potrafi oglądać w skupieniu bajki i opowiedzieć jej treść,
- zna i wymienia bohaterów bajki,
- potrafi nazwać niektóre uczucia i emocje oraz opowiedzieć o nich,
- potrafi wczuwać się w stan emocjonalny innych, dostrzec ich potrzeby,
- potrafi być wrażliwy na krzywdę i zły los,
- wie, że należy przyjąć każdego do zabawy bez względu na wygląd,

Metody:

Metoda słowna: rozmowa, zagadka,

Metoda oglądowa: uprzystępniania sztuki – bajka,

Metoda czynna: zabawa, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń,

Metoda aktywizująca: gra,

Formy:

Zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

nagranie baśni, karteczki z pytaniami, nagrania piosenek, materiały do pracy plastycznej: talerzyki papierowe lub stare płyty CD, piórka, kleje, kolorowe kartki, duży arkusz papieru.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci - piosenka „Dzień dobry”:

Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy!

Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy!

Dzień dobry, dzień dobry, słonko jasno świeci!

Dzień dobry, dzień dobry, witam wszystkie dzieci!

2. Zagadka "Baśniowa zgadywanka". Wszystkie dzieci siedzą w kole. Nauczycielka wypowiada zdania związane z baśnią, a dzieci muszą rozpoznać o jakiej baśni ona opowiada: PÓŹNA WIOSNA, KACZKA, GNIAZDO. MŁODA KACZKA WYSIADUJE JAJKA W GNIEŹDZIE NAD WODĄ . PĘKAJĄ SKORUPKI. WYKLUWAJĄ SIĘ MŁODE KACZĘTA. JEDNO JEST INNE NIŻ POZOSTAŁE.

3. Prezentacja baśni pt. „Brzydkie kaczątko”. Wspólne oglądanie baśni.

4. Rozmowa na temat obejrzanej baśni. Pytania napisane na kolorowych karteczkach, wybrane dzieci losują i podają nauczycielowi do odczytania.

Przykładowe pytania:

Kto wystąpił w bajce?

Dlaczego wszyscy wyśmiewali się z Brzydkiego Kaczątka?

Czy Brzydkie Kaczątko rzeczywiście było dzieckiem Mamy Kaczki?

Gdzie Brzydkie Kaczątko szukało swojej rodziny?

Kto pomógł Kaczątku zrozumieć, że nie jest kaczką?

Dlaczego Brzydkie Kaczątko czuło się w bajce smutne i opuszczone?

5. Zabawa ruchowa „Lot łabędzi”. Marsz w dowolnych kierunkach "łabędzie spacerują po łące". Kiedy nauczycielka energicznie potrząsa tamburynem (lub włącza utwór muzyczny: Jesień – Cztery pory roku” Vivaldiego.) "łabędzie unoszą się w powietrze i fruną". Dzieci wyciągają ręce "skrzydła" na boki, drobnymi krokami na palcach biegną za wyznaczonym dzieckiem.

6. Ćwiczenia logicznego myślenia:

- Tunel myśli: Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Osoba prowadząca wchodzi w rolę brzydkiego kaczątka. Powoli przechodzi pomiędzy dwoma rzędami dzieci. Pozostałe dzieci, w roli kaczuszek, wypowiadają na głos swoje myśli na temat innego – brzydkiego kaczątka (np. To kaczątko jest dziwne. Dlaczego jest takie brzydkie? Nie będę się z nim bawił).

- Co czuje kaczątko? Nauczyciel prosi dzieci, aby zastanowiły się nad tym, co czuje kaczątko odrzucone przez inne kaczuszki, i aby spróbowały nazwać jego uczucia. Dzieci kolejno stają za osobą prowadzącą, dotykają jej ramienia i wypowiadają w pierwszej osobie myśli brzydkiego kaczątka, np. Nikt mnie nie kocha. Nikt mnie nie lubi. Jestem bardzo samotne. Dlaczego jestem inne? Jest mi smutno.

- Pocieszamy brzydkie kaczątko. Osoba prowadząca pyta dzieci, jak można pomóc brzydkiemu kaczątku. Prosi, aby zastanowiły się nad tym, co mogą powiedzieć kaczątku, aby je pocieszyć. Starsze dzieci mogą wcześniej napisać swoje wypowiedzi na kartkach. Następnie osoba prowadząca prosi dzieci, aby podeszły do brzydkiego kaczątka (w tej roli nadal osoba prowadząca lub chętne dziecko) i pocieszyły je. Dzieci podchodzą do brzydkiego kaczątka i wypowiadają przygotowane kwestie, np.Uroda nie jest ważna. Ja cię lubię. Chodź, popływamy razem. Będziesz kiedyś pięknym łabędziem i odnajdziesz swoją rodzinę.

7. Zabawa integracyjna do piosenki „Czy grubi czy chodzi?”. Dzieci treść piosenki naśladują ruchem: refren stojąc w kole, a zwrotki stojąc w parze.

8. Praca plastyczna „Kaczątko”. Dzieci wykonują prace plastyczną zgodnie ze wskazówkami nauczyciela. Po wykonaniu prac wszystkie kaczki umieszczone są razem na jednym arkuszu papieru z narysowanym „stawem”. Plakat ma przypominać wchodzącym do sali, że do zabawy przyjmujemy każdego bez względu na wygląd czy wiek.

9. Słuchanie piosenki „Znalazłem się tutaj w tym waszym zakątku”. W trakcie wykonywania pracy plastycznej dzieci słuchają piosenki z baśni.

10. Podsumowanie zajęć. Wspólna zabawa z kaczątkiem nad stawem. Gra interaktywna „Kaczy wyścig”. Dzieci podzielone są na mniejsze grupy. Każda z grup rzuca kolejno interaktywną kostką. Następnie poruszają się po planszy wykonując różne zadania
i odpowiadając na pytania.

https://view.genial.ly/63e948d3726245001bf58a52/interactive-content-animal-race

11. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.