Numer: 50543
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta, święta. Scenariusz zajęć

Konspekt zajęć w oddziale przedszkolnym grupy 4-5 latków

Temat: Świąteczne zwyczaje w naszych domach- zajęcia rozwijające mowę i myślenie

Cele ogólne:
Poznawczy: Poznawanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami
Bożego Narodzenia.
Kształcący: Kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany
temat.
Wychowawczy: Wdrażanie do kulturalnego zachowania się w grupie.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego
Narodzenia,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- kulturalnie zachowuje się w grupie przedszkolnej,
- rozumie polecenia nauczyciela,
- potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela,
- poszerza swój słownik o wyrażenia związane ze świętami,
- podejmuje aktywność zabawową i zadaniową;

Metody: słowne- rozmowa, oglądowe- pokaz, praktycznego działania-
rozwiązywanie zagadek, rozpoznawanie przedmiotów za pomocą
dotyku

Forma: zbiorowa, indywidualna

Środki: piłka, sylweta kota, wróbla, aniołka, ozdoba świąteczna-
aniołek, emblematy do zagadek, worek, zagadki, przedmioty
do rozpoznawania za pomocą dotyku, biały papier, farby
plakatowe, świeca, czerwone i zielone kartki;

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązywanie zagadek:

Te złote – lubią nosić panie,
te papierowe choinka dostanie.
(łańcuchy)

Pudełeczka i paczuszki,
torebki i paczki,
w groszki, gwiazdki
oraz w małe szlaczki.
W środku pewnie coś miłego
od Mikołaja dla każdego.
(prezenty)

Na samym wierzchołku ma ją choineczka
To błyszcząca...
(gwiazda)

Gałązki zielone igłami usiane
Ma to drzewko świąteczne
Przez dzieci uwielbiane
(choinka)

W paseczki, gwiazdeczki,
błyszczące, matowe.
Podłużne, okrągłe,
stare i nowe.
Dzisiaj ozdobią
gałązki świerkowe.
(bombki)

Jakie to święta
gwiazdka zaczyna
a w żłobie leży
mała Dziecina?
(Boże Narodzenie)

2.Zabawa w skojarzenia.
Dzieci siedzą w kole, przekazują „aniołka” koledze po dokończeniu zdania: Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z...

3.„Zaczarowany worek”- zagadki dotykowe
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka pokazuje „zaczarowany worek”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć, co w nim jest? Dzieci za pomocą dotyku rozpoznają, co znajduje się w worku (gwiazda, bombki, cukierki, choinka, aniołek, płyta z kolędami, świeca, gałązka).

4.„Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”- teatr sylwet na podstawie opowiadania A. Galicy.
Rozmowa na temat opowiadania:
- Jakie postacie wystąpiły w opowiadaniu? (wróble, kot, aniołek)
- Co trzymał aniołek w rękach?
- Dlaczego aniołek dzwonił dzwoneczkiem?
- Komu są potrzebne święta?
- Znacie jeszcze inne tradycje Świąt Bożego Narodzenia?

5.„Zgaduj – zgaduli”- zagadki słowne
Dziecko losuje karteczkę z pytaniem, nauczyciel czyta pytanie, na które dziecko odpowiada:
- Dla kogo zostawia się miejsce przy pustym stole?
- Kiedy zasiada się do wieczerzy wigilijnej?
- Jak nazywali się trzej królowie, którzy przyszli powitać Jezusa?
- Czym ludzie tradycyjnie dzielą się podczas wieczerzy wigilijnej?
- Co kładziemy pod obrus na stole wigilijnym?
- Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
- Czy potrafisz wymienić tytuły dwóch kolęd?
- Kiedy otwieramy prezenty?
- Co symbolizuje jemioła?
- Gdzie urodził się Jezus?
- Ile potraw powinno znajdować się na Wigilijnym stole?
- Jak powinniśmy się zachowywać w dniu Wigilii?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Co wskazało mędrcom drogę do miejsca narodzin Jezusa?
- Wymień znane Tobie potrawy wigilijne.
- Gdzie szukamy pierwszej gwiazdki?

6.„Pieczemy ciasto”- zabawa integracyjna
Dzieci naśladują czynności związane z pieczeniem ciasta (dodawanie produktów, mieszanie, ugniatanie, wałkowanie, dekorowanie, posypywanie, częstowanie).

7.„Posyłanie gwiazdy”- zabawa w kole
Dzieci siedzą w kole- jedno z nich trzyma piłkę. Wybiera sobie spośród pozostałych dzieci jedno, mruga do niego i turla piłkę. Dziecko, do którego piłka zostanie skierowana łapie ją, wybiera innego kolegę, mruga do niego i turla. Dzieci, które nie mają piłki muszą bardzo uważnie patrzeć na kolegę z piłką.

8.Ewaluacja zajęć- nauczyciel prosi o ocenę zajęć.
Dzieci otrzymują po dwie kartki w kolorach czerwonym i zielonym. Kartka czerwona oznacza niezadowolenie, kartka zielona- zadowolenie. Na sygnał nauczyciela dzieci podnoszą w górę kartkę w odpowiednim kolorze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.