Scenariusz zajęć
Temat dnia „Emocje przyjemne i trudne-wszystkie potrzebne”
Uczestnicy: Uczniowie w wieku od 9 do 13 lat.
Cele ogólne: Rozpoznawanie i nazywanie uczuć i emocji oraz rozwijanie umiejętności budowania relacji z rówieśnikami.
Cele szczegółowe dla uczniów:
Nawiązywanie i rozpoznawanie uczuć i emocji towarzyszących różnym sytuacjom społecznym.
Prowadzenie rozmów z rówieśnikami.
Radzenie sobie z emocjami, poznanie techniki relaksacyjnej Jackobsona.
Czas trwania: 45 minut.
Potrzebne materiały:
Załącznik "Emocje i uczucia".
Załącznik "Radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami i uczuciami".
Załącznik "Jakie dźwięki i kolory mają emocje i uczucia pozytywne?".
Karton szarego/białego papieru.
Kredki.
Kartki papieru Flip-chart.
Liczba uczestników: 5-25.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć i przedstawienie ich celów.
Dyskusja na forum dotycząca emocji i uczuć. Uczniowie omawiają, jakie emocje i uczucia towarzyszą im w różnych sytuacjach, takich jak lekcje w szkole, przerwy, sprawdziany, kartkówki oraz poza szkołą, na przykład podczas spotkań z koleżankami/kolegami. Każdy uczeń otrzymuje załącznik "Emocje i uczucia", który może wypełnić podczas zajęć. Nauczyciel dzieli dużą kartkę na 4 kolumny i spisuje emocje i uczucia wymieniane przez uczniów. Następnie wszyscy wspólnie analizują je. Przykładowe tematy do dyskusji to:
Co przeważa - przyjemne czy nieprzyjemne emocje i uczucia?
Dlaczego w pewnych sytuacjach odczuwamy trudne emocje, a w innych przyjemne?
Czy różnimy się w tym względem między sobą?
Co lub kto ma wpływ na nasze emocje i uczucia?
O czym informują nas emocje?
W jaki sposób można konstruktywnie regulować emocje?
Omówienie sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami i uczuciami. Nauczyciel dzieli uczniów na 5 osobowe zespoły i każdy zespół otrzymuje załącznik "Radzenie sobie z trudnymi emocjami i uczuciami". Zadaniem każdego zespołu jest wybór 2 emocji lub uczuć nieprzyjemnych z karty sporządzonej podczas dyskusji oraz zapisanie sposobów radzenia sobie z nimi oraz osób, które mogą w tym pomóc. Po zakończeniu pracy w grupach, uczestnicy wymieniają się swoimi pomysłami i uzupełniają karty o swoje sugestie.
Podsumowanie zajęć, wypełnienie przez wychowanków ankiet dotyczących zajęć.