Scenariusz zajęć
W KRAINIE WARTOŚCI- UCZCIWOŚĆ
Data: 30.06.2022r.
Grupa: 6- latki
Prowadząca: Magdalena Kukułka
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Prawa wszystkich dzieci” W KRAINIE WARTOŚCI- UCZCIWOŚĆ
Cel ogólny: Uświadomienie dzieciom co to jest uczciwość (to mówienie i poszanowanie prawdy), dziecko poznaje pojęcie słowa uczciwość.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
– Uzmysłowić sobie jak ważne są wartości w życiu każdego człowieka.
– Dokonywać wyboru „prawdziwych” wartości.
– Rozwijać umiejętności rozpoznawania i nazywania wartości moralnych.
– Postrzegać wartości jako drogowskazów w życiu
– Współpracować w grupie
– Słuchać poleceń nauczyciela
- Odczytywać globalnie podpisy
- Rozwiązywać krzyżówkę
Metody i techniki: pogadanka, burza mózgów
Formy zajęć: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające uczciwe zachowania, tablica, pisak do tablicy lub kreda, arkusz szarego papieru z napisem uczciwość, kartoniki z napisem TAK, NIE, puzzle wyrazowe: prawda, kłamstwo, uczciwość, płyty z piosenkami, karty pracy z krzyżówką, nożyczki, kleje, sylweta drzewa i liści.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Na powitanie wszyscy razem” – zabawa integrująca grupę, dzieci stoją z nauczycielką w kręgu – przywitanie do piosenki.
2. „Podróż do krainy uczciwości”- przy piosence Aidy pt. „Mucha w Mucholocie”, piosenka ilustrowana gestem i ruchem.
3. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Jestem królem” : dzieci udają, że są królem, poruszają się dumnie po sali, kłaniają się głową na prawo i lewo, robią ukłony, pokazują swoje strojne szaty.
4. „Nowe szaty cesarza”- czytanie tekstu H. CH. Andersena, ocena postępowania głównego bohatera. „ Nowe szaty cesarza” – słuchanie tekstu baśni CH. Andersena
Przepracowanie problemu – pytania do tekstu:
*Czym najbardziej lubił się zajmować cesarz?
* Jaką „zaletę” miały ubiory, szyte przez oszustów?
* Dlaczego wszyscy kłamali cesarzowi, że widzą te szaty?
* Kto był uczciwy i powiedział, że król jest nagi?
* Kto był uczciwy i powiedział, że król jest nagi?
* Czy należy kłamać?
Podsumowując: Człowiek uczciwy to człowiek, który nie kłamie, mówi prawdę.
5. Zabawa dydaktyczna TAK/NIE- będzie polegała na tym, że nauczycielka czyta pytania, jeśli dzieci stwierdzą, że kłamie, czyli mówię nieprawdę to pokazujecie tabliczkę z napisem NIE, a jeśli będę mówiła prawdę mówicie głośno TAK.
PYTANIA:
a) Morze jest niebieskie?
b) Słońce jest żółte?
c) Widzimy przez uszy?
d) Trawa jest fioletowa?
e) Usta mamy zielone?
f) To jest moja noga? (prowadzący pokazuje dzieciom nogę dziecka)
g) Słyszymy przez nos?
b) „Uczciwość” jest tylko jedna, nie można być trochę uczciwym, a trochę nie.”
Głośno odczytuje hasło i uczy na pamięć. Na zakończenie- dzieci kilkakrotnie głośno wymawiają w/w formułkę o uczciwości.
7. Rozwiąż krzyżówkę – dzieci otrzymują kartki papieru z kratkami, w które należy wpisać litery (lub wkleić wycięte je wcześniej).
W puste kratki wpiszemy – UCZCIWOŚĆ TO PRAWDA I RÓWNE PRAWA
Nad pustymi kratkami wyrazu – UCZCIWOŚĆ – rysunki: ucho, cebula, zegar, cytryna, igła, waga, ogórek, ściana, ćma.
Polecenie: z pierwszych liter wyrazów ułóż wyraz – rozwiązanie.
TO – rysunki: taczka, ogórek
PRAWDA – rysunki: piłka, rower, arbuz, wazon, dom, akwarium
I – igła
RÓWNE – rower, ósemka, wazon, noga, ekran
PRAWA – piłka, rower, arbuz, wazon, arbuz
8. „Każdy wie, co jest złe” z płyty „Śpiewające Brzdące” – piosenka, zapoznanie się z tekstem i melodią, omówienie tekstu
9. Puzzle wyrazowe”- dzieci z rozsypanki układają w całość wyrazy: PRAWDA, KŁAMSTWO, UCZCIWOŚĆ.
10. Masaż relaksacyjny „Piszemy list do babci”- dzieci wyciszają się, współdziałają w parze, zachowując zasady uczciwości każdy wykonuje w swojej parze dokładny masaż.
11. Zakończenie „Iskierka” – zabawa w kręgu, integrująca grupę, polegająca na pełnym zaufaniu do siebie.
12. „Drzewko dobrych uczynków”- ewaluacja zajęć. Nauczyciel wykonuje sylwetę drzewa i
umawia się z dziećmi, że na listkach będzie zapisywała przez najbliższy tydzień dobre uczynki dzieci np. pomogłam koledze, koleżance w wykonaniu zadania, posprzątałem salę, pomogłem się komuś ubrać. Każde dziecko musi pamiętać o uczciwości żeby nie kłamać jeżeli nie wykonało się danego zadania tylko po to by zdobyć listek.
Opracowała i zrealizowała:
Magdalena Kukułka