Scenariusz lekcji bibliotecznej dla grupy przedszkolnej 4-latków „O panach palcach”
CELE:
Dzieci:
-poznają teatrzyk kamishibai jako formę przekazu tekstu
-przypominają i utrwalają sobie liczenie do 10
-poznają nazwy palców
-ćwiczą motorykę małą poprzez zabawy ruchowe i rysunek
-wzbogacają słownictwo
-rozwijają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację i uwagę
Metody i formy :
-słowna: słuchanie tekstów, zagadek, wierszyków, rozmowa na temat czytanego tekstu
-poglądowa: oglądanie ilustracji z teatrzyku kamishibai i książki: ”Zabawy paluszkowe”
-czynna: wykonywanie ćwiczeń ruchowych, rysowanie
Środki i pomoce dydaktyczne: teatrzyk kamishibai z tekstem „O panach palcach” Juliana Brudzewskiego, książka „Zabawy paluszkowe” Krzysztofa Sąsiadka, kartki z rysunkami dłoni, kredki
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie teatrzyku kamishibai „O panach palcach”.
Nauczyciel czyta wierszyki o palcach. Dzieci w trakcie słuchania pokazują kolejne palce i nazywają je (kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały)
2. Bibliotekarka czyta wierszyki z książki „Zabawy paluszkowe”. W trakcie słuchania dzieci wykonują wskazane czynności. Niektóre zabawy są wykonywane przez dwie osoby.
3. Dzieci otrzymują rysunek dłoni. Bibliotekarka wyjaśnia, że jest to rysunek dłoni mamy lub innej osoby, która bardzo lubi ozdoby na rękach. Za pomocą kredek dorysowują ozdoby na palcach np. pierścionki, lakier na paznokciach.
4. Podsumowanie zajęć. Bibliotekarka żegna dzieci, mówiąc, że żegnają się również nasze palce. Wszyscy razem mówią: „Żegna się palec...” Dzieci palcem jednej dłoni obrysowują drugą rękę i razem z nauczycielem nazywają poszczególne palce.
Na pożegnanie dzieci również mogą pożegnać się wybranym gestem np. żółwikiem, pomachaniem ręką, uściskiem dłoni, piątką itd.
Opracowała: Anna Gmachowska-Róg