Numer: 50527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenny ogródek w sali. Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Temat dnia: Wiosenny ogródek w sali.

Cele główne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- wzbogacanie wiadomości dotyczących sposobów hodowania wybranych roślin
- poznanie pracy ogrodnika oraz zapoznanie z narzędziami ogrodniczymi i pracami wykonywanymi w ogrodzie wiosną
- rozwijanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek i zadań
- wdrażanie do aktywnego słuchania i rozumienia instrukcji
- przeżywanie pozytywnych emocji podczas wspólnej pracy
- doskonalenie syntezy i analizy głoskowej oraz sylabowej wyrazów
- doskonalenie sprawności manualnej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- przestrzega ustalonych reguł podczas zabaw
- doskonali umiejętności współdziałania w grupie
- nazywa wybrane czynności ogrodnika i naśladuje je
- wymienia narzędzia potrzebne w pracy ogrodnika
- zna warunki niezbędne do wzrostu roślin
- wymienia części rośliny
- uważnie słucha i odpowiada na pytania nauczyciela
- dokonuje syntezy i analizy głoskowej oraz sylabowej wyrazów
- wyróżnia głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie
- zna sposoby hodowli niektórych roślin: w ziemi i na wodzie
- wysiewa nasiona i sadzi cebulki do pojemniczków
- dba o ład i porządek podczas pracy

Metody pracy:
metody czynne:
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz
metody słowne:
- objaśnienia i instrukcje

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające ogrodnika, narzędzia ogrodnicze, owies, fasola, cebule, tulipana, krople wody, słońce, podpisy pod ilustracje, obrazki modelu tulipana z prostokątnych puzzli, cebulki i nasiona roślin, doniczki, łyżeczki plastikowe, podstawki, ziemia, wata, konewki z wodą, metryczki roślin, płyta CD z muzyką.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Maszeruje wiosna” – ilustrowanie ruchem słów piosenki.

2. „Ogrodnik” – pogadanka – nauczycielka siada z dziećmi w kręgu i rozmawia na temat ogrodnika:
Kim jest ogrodnik? Jak on wygląda? Co ogrodnik robi w ogrodzie?
Następnie prosi wybrane dziecko o podzielenie słowa: „ogrodnik” na sylaby oraz wyróżnienie pierwszej i ostatniej głoski. Dodaje, że jest to osoba, która zajmuje się ogrodem. Może to być jej zawód – wtedy dba o ogrody innych ludzi, otrzymując za to wynagrodzenie, może również zajmować się tylko swoim ogrodem, traktując to jako pasję.

3. „Narzędzia ogrodnika” – zabawa dydaktyczna – nauczycielka rozkłada na dywanie narzędzia ogrodnicze/karty obrazkowe przedstawiające narzędzia ogrodnicze i karteczki z podpisami do nich. Następnie czyta zagadki tekstowe, prosząc dzieci, by odgadywały dopiero, gdy zostaną o to poproszone. Wskazane osoby podają odpowiedź, wybierając odpowiedni obrazek i podpis. Następnie dzieci nazywają pozostałe narzędzia i dobierają właściwe podpisy (motyka, sekator, kosiarka).

Co kopie, chociaż nie ma nóg?
Będziesz nią ogród skopać mógł. (łopata)

Na patyku zębów rządek,
znają je na pewno dzieci.
Służą do równania grządek,
i do uporządkowania śmieci. (grabie)

Leci z niej woda
przez sito blaszane.
Jaka to wygoda
już kwiatki podlane! (konewka)

Tym dziwnym pojazdem na jednym kole
Wozi ogrodnik narzędzia na pole. (taczka)

Następnie nauczycielka pyta dzieci, do czego służą dane narzędzia. Dodaje w razie potrzeby:
- łopata służy do nabierania i przenoszenia, kopania dołów
- grabie służą do usuwania liści, sprzątania pozostałości po przycinaniu krzewów czy wyrównywania ziemi
- konewka służy do podlewania
- taczka służy do przewożenia
- motyka służy do spulchniania gleby, wycinania chwastów, ale też wykopywania dołków czy rozbijania twardych brył ziemi
- sekator służy do przycinania gałęzi
4. Zabawa ruchowo-naśladowcza „W naszym ogródeczku”.

W naszym ogródeczku dz. rysują rękoma koła przed sobą
zrobimy porządki dz. „grożą” palcem wskazującym, na zmianę jedną i drugą ręką
Wygrabimy ścieżki dz. naśladują grabienie
przekopiemy grządki dz. naśladują kopanie łopatą
Raz dwa trzy. dz. klaszczą 3 razy

Potem w miękką ziemię dz. naśladują wrzucanie nasionek do ziemi
wsiejemy nasionka
Będą się wygrzewać dz. „wkręcają żaróweczki”
na wiosennym słonku
Raz dwa trzy. dz. klaszczą 3 razy

Spadnie ciepły deszczyk dz. poruszają paluszkami i ponad głowami i powoli
i wszystko odmieni opuszczają je wzdłuż całego ciała aż do podłogi.
W naszym ogródeczku dz. rysują rękoma koła przed sobą.
grządki zazieleni
Raz dwa trzy. dz. klaszczą 3 razy

5. „Budowa kwiatu "- zabawa dydaktyczna. Dzieci podzielone na grupy składają obrazek tulipana z prostokątnych puzzli. Następnie same dopasowują podpisy do poszczególnych części kwiatka (łodyga, listek, kwiat, cebulka) oraz z rozsypanki liter układają wyraz tulipan.

6. „Zgubione literki" – umieszczanie liter w odpowiednim miejscu:
Nauczyciel umieszcza pod każdym obrazkiem podpisy globalne z brakującymi literami. Dzieci rzucają kostką, odczytują literę, którą wskazała kostka, odszukują taką samą wśród kartoników z literami, umieszczają ją w luce odpowiedniego wyrazu, odczytują wyraz.
o...ies, f...sola, ...ebula, t...lipan, wo...a, sł...ńce

7. Burza mózgów- co jest potrzebne roślinom do tego, aby mogły rosnąć?

8. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Słońce świeci, deszczyk pada”. Na hasło „słońce świeci” – dziecko swobodnie poruszają się, na hasło „deszcz pada” – dziecko stoi nieruchomo trzymając ręce nad głową.

9. Zakładamy hodowlę.
Przedstawienie przez nauczyciela kolejnych kroków siania nasion i cebulek oraz zakładania hodowli na wodzie (rzeżucha, szczypiorek, owies, cebula, fasola, tulipan, żonkil).
Podział dzieci na zespoły, przydział zadań:
- sianie nasion przez dzieci, sadzenie cebulek
- zakładanie hodowli fasoli na wodzie
- umieszczanie metryczek roślin
- odstawienie założonych hodowli na wyznaczonym miejscu do kącika przyrody
- uporządkowanie stanowiska pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.