Scenariusz lekcji biologii
Nauczyciel: Justyna Witkowska
Temat lekcji: Biotechnologia tradycyjna.
Klasa: 3
Program nauczania z biologii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy. Biologia na Czasie. Katarzyna Kłosowska.Nowa Era.
1. Cel lekcji
Poznanie:
a) rodzajów biotechnologii
b) sposobów wykorzystania mikroorganizmów, wirusów i ich składników do celów praktycznych.
Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
zdefiniować pojęcia: biotechnologia, biotechnologia tradycyjna, biotechnologia nowoczesna,
dokonać podziału biotechnologii na biotechnologię tradycyjną i biotechnologię nowoczesną,
określić zakres działania biotechnologii,
podać przykłady wykorzystywania biotechnologii tradycyjnej w różnych dziedzinach życia,
określić korzyści dla środowiska i działalności człowieka z wykorzystywania mikroorganizmów.
Środki dydaktyczne
Podręcznik (s. 70–75), Karty pracy ucznia, kartki z zadaniami do kosza i walizki
Formy pracy
Praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa.
Metody pracy
Pogadanka heurystyczna, praca z podręcznikiem i kartą pracy, wykład, kosz i walizka, kahoot - gra online.
B) Przebieg lekcji
I.Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne. (5min).
2. Biotechnologia – pogadanka heurystyczna (5 min).
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów wykorzystywania mikroorganizmów w różnych obszarach życia człowieka. Podsumowuje wypowiedzi uczniów, definiuje pojęcie biotechnologia oraz wyjaśnia jego znaczenie.
II.Faza realizacyjna
1. Podział biotechnologii – wykład (5 min).
Nauczyciel w formie krótkiego wykładu dzieli biotechnologię na tradycyjną oraz molekularną nowoczesną.
Wyjaśnia każde z pojęć oraz wskazuje różnice między obiema gałęziami biotechnologii.
2. Uczniowie rozwiązują zadanie 1 z Kart pracy ucznia. (5 min).
3. Kosz, walizka -zadania 5 minut. Praca w zespołach. (5 min).
3. Kahoot-gra online indywidualna praca ucznia (5 min).
III. Faza podsumowująca
1. Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji – rozwiązywanie zadań (10 min).
Uczniowie wykonują zadania 4 z Kart pracy ucznia.
2. Wystawienie ocen cząstkowych i omówienie zadani domowego. (5min)
Zadanie domowe
Przeczytaj temat w podręczniku Biotechnologia nowoczesna