DZIEŃ PIEKARZA
SCENARIUSZ
Opracowała: Natalia Rosa
Cele zajęć:
• rozwijanie i pogłębianie u wychowanków zainteresowania różnymi zawodami
• wzbogacenie wiedzy na temat pracy piekarza
• rozwijanie logicznego myślenia
• wzbogacenie słownictwa: piekarz, zawód, chleb, bułka, pieczywo, sezam, słonecznik, mak
• ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowej
• pobudzanie percepcji narządów zmysłów – wzroku, węchu, słuchu
• rozwijanie wrażliwości dotykowej
• utrwalanie pojęć – duża, mała, czwartek, śnieg, deszcz, słońce, chmury
• usprawnianie motoryki małej
• doskonalenie umiejętności koncentracji
Metody pracy:
• pokazowa
• obserwacji
• opisowa
• słowna
• praktyczna
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Piosenka „Mało nas”, plansza z postacią piekarza, ilustracje pieczywa, strój piekarza, bułki, chleb, mąka, sól, posypki ze słonecznika, sezamu, maku, masa solna, fartuszki dla każdego dziecka
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Dzieci siedzą w kole przekazują sobie na ucho hasła na powitanie, wspólnie z ostatnią osobą wypowiadają głośno „DZIEŃ DOBRY”.
„Mrugnij do kolegi”- prowadząca mruga do dziecka obok, a ten przekazuje dalej mrugnięcie.
2. Zaśpiewanie piosenki pt.: „Mało nas do pieczenia chleba”
Rozmowa kierowana nawiązująca do treści piosenki – prezentacja ilustracji z postacią piekarza pieczącego chleb, ilustracje chleba i bułek
3. Prezentacja stroju piekarza – biały fartuch, czapka (przymierzenie stroju przez dzieci)
4. Prezenctacja oraz degustacja różnych wypieków, produktów, efektów pracy piekarza (bułki z makiem, sezamem, słonecznikiem, bez dodatków, dwa rodzaje chleba biały i czarny),
badanie, doświadczanie zapachu, smaku, koloru, kształtu pieczyw,a rozróżnianie chleba białego od czarnego, bułek z makiem i sezamem, słonecznikiem
5. „Pieczemy chleb” – zabawa dydaktyczna
Wyrabianie chleba z masy solnej z ziarnami słonecznika, maku, sezamu
6. „Tosty” – kółko kulinarne w ramach zajęć popołudniowych
Przygotowanie tostów na słodko z dżemem owocowym lub nutellą