Numer: 50510
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenny deszcz

Scenariusz sytuacji edukacyjno-terapeutycznej

Temat: „Wiosenny deszcz” zabawy doskonalące umiejętności w zakresie motoryki małej, percepcji słuchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowo ruchowej oraz umiejętności społecznych.

Cele ogólne:
1. Rozwijanie umiejętności w zakresie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
2. Rozwijanie percepcji słuchowej i koordynacji słuchowo-ruchowej.
3. Rozwijanie umiejętności społecznych.

Cele operacyjne (dziecko potrafi samodzielnie lub z pomocą):
Ad. 1.
• nalewa wodę do słoika;
• używa pipety;
• nakłada piankę do golenia do słoika;
• smaruje klejem karton;
• przykleja kawałki waty na karton;
• maluje palcem umoczonym w jogurcie;
• wybiera ubrania na deszczowy dzień spośród innych;
• wskazuje elementy deszczowej garderoby na sylwecie postaci;
• dopiera obrazki PECS do elementów deszczowej garderoby (parasol, kalosze, kurtka przeciwdeszczowa, spodnie);
• przypina na tablicy swoje zdjęcie i znaczek przedszkolny;
• wkłada sylwetę kropli wody do koszyka z wesoła lub smutną buzią;
Ad.2.
• tańczy z użyciem gumy animacyjnej;
• tańczy w kole wiązanym;
• macha ręką/rękami;
• dotyka głowy i nosa;
Ad. 3.
• czeka na swoją kolej;
• zachowuje postawę koleżeństwa;
• bawi się i współdziała w grupie;
• wskazuje/wymienia dzieci, które są nieobecne;
• masuje odkryte części ciała koledze/koleżance;

Metody:
• czynnych: metoda kierowania działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
• słownych: objaśnienia, instrukcje, społecznego porozumienia;
• oglądowe: obserwacja, pokaz;
• pedagogiki zabawy;
• elementy Terapii Ręki;
• elementy wiązania ruchu z muzyką;
• elementy integracji sensorycznej;
• elementy met. F. Affolter.

Formy pracy:
Grupowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
Słoik, pipeta, farba wymieszana z wodą, pianka do golenia, łyżka, dzbanek wody, telefon
z Internetem, głośnik JBL, magnesy z obrazkami przedszkolnych znaczków, magnesy
ze zdjęciami przedszkolaków, guma animacyjna, sylweta chłopca ubranego w deszczowy dzień, parasol, kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, spodnie, okulary przeciwsłoneczne, klapki, kostium kąpielowy, PECS ( parasol, spodnie, kurtka przeciwdeszczowa, kalosze),
5 kartonów A4, jogurt naturalny, barwnik spożywczy, wata, 5 klei, 5 sylwet kropli deszczu, koszyk z wesołą i smutną buzią, 5 medali, cerata, walizka, mokre i suche chusteczki.

Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie:
a. zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Witamy się”;
b. przypinanie do tablicy swojego zdjęcia i swojego znaczka.
c. rozpoznawanie/wskazywanie obecnych i nieobecnych dzieci w grupie.
2. „Hej, hop sa”: zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem gumy animacyjnej.
3. Zabawa badawcza „Kolorowy deszcz”:
Do słoika nalewamy wodę, następnie na wodę nakładamy piankę do golenia tworząc „chmurę” i za pomocą pipety nabieramy wodę wymieszaną z farbą i polewamy piankę. Teraz „piankowa chmura” przepełniona jest kolorowym płynem i można zaobserwować jak w słoiku pojawia się kolorowy deszcz.
4. Rozmowa z dziećmi o ubieraniu się adekwatnie do pogody deszczowej na podstawie obrazka przedstawiającego chłopca ubranego w deszczowy dzień. Wskazywanie poszczególnych elementów garderoby.
5. "Ubrania na deszczową pogodę" – wybór przez dzieci spośród różnych ubrań, tylko tych, które założą wtedy, kiedy pada deszcz.
6. Dobieranie PECS do elementów deszczowej garderoby.
7. Praca plastyczna " Deszczowe kropelki":
Naklejanie na karton kawałków waty, wymieszanie jogurtu z barwnikiem spożywczym, malowanie „kropli wody” palcem umoczonym w jogurcie. Sprzątanie stanowiska pracy. Umycie rąk.
8. Relaksacja: masaż odkrytych części ciała piłeczkami o różnorodnej fakturze w parach.
9. Ewaluacja: włożenie sylwety kropelki do koszyka z wesołą lub smutną buzią.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach, wręczenie medali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.