Scenariusz sytuacji edukacyjno-terapeutycznej
Temat: „Wiosna wokół nas”: zabawy usprawniające percepcję wzrokową, kształtujące umiejętności społeczne i rozwijające koordynację słuchowo-ruchową i wzrokowo – ruchową.
Cele ogólne:
1. Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej i wzrokowo – ruchowej.
2. Rozwijanie umiejętności społecznych.
3. Usprawnianie percepcji wzrokowej.
Cele operacyjne (dziecko potrafi samodzielnie lub z pomocą):
Ad. 1.
• malować przy użyciu pędzla;
• stemplować stemplem na kartce;
• tańczyć w kole wiązanym;
• machać ręką/rękami;
• dotykać głowy i nosa;
• trzymać się za biodra i kolana;
• tańczyć z użyciem gumy animacyjnej;
• odnaleźć ukryte w sali sylwety.
Ad. 3.
• wskazywać/wymieniać dzieci, które są nieobecne;
• masować odkryte części ciała koledze;
• czekać na swoją kolej;
• bawić się i współdziałać w grupie.
Ad. 4.
• dobierać obrazki na zasadzie taki sam;
• dobrać swoje zdjęcie do swojego znaczka przedszkolnego.
Metody:
• czynnych: metoda kierowania działalnością dziecka;
• słownych: objaśnienia i instrukcje;
• oglądowe: obserwacja, pokaz;
• elementy Metody Aktywnego Słuchania;
• elementy Terapii Ręki;
• elementy wiązania ruchu z muzyką;
• pedagogiki zabawy;
Formy pracy:
Grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Telefon, głośnik JBL, zdjęcia dzieci, znaczki przedszkolne dzieci, guma animacyjna, sylwety kwiatów, wiersz „Wiosna” G. Świerczyńskiej, sylwety: żaby, bociana, skowronka, misia, jeża, biedronki, świerszcza, tablica multimedialna 5 pędzli, farby akrylowe, 5 specjalnie przygotowanych folii aluminiowych z wypukłymi konturami kwiatów, ręczniki papierowe, cerata, pojemnik z wodą, piłeczki o różnorodnej fakturze, stemple, sylweta wesołego i smutnego kwiatka, dyplomy.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie:
a. zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Witamy się”;
b. rozpoznawanie/wskazywanie obecnych i nieobecnych dzieci w grupie;
c. przypinanie do tablicy swojego zdjęcia obok swojego znaczka.
2. „Hej, hop sa”: zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem gumy animacyjnej.
3. „Szukamy”: zabawa orientacyjno-porządkowa: szukanie i zbieranie rozłożonych w sali sylwet kwiatów.
4. Słuchanie wiersza „Wiosna” Grażyny Świerczyńskiej:
Przyszła do nas pani wiosna, cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna, wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany, z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły, misie i jeżyki.
W krzewach słychać śpiew skowronka, słonko mocniej grzeje.
Na listeczku śpi biedronka, wiatr leciutko wieje.
Witaj wiosno! Piękna pani. Cieszy nas twój powrót.
Zieleń liści, świerszczy granie, kwiatów pełen ogród.
• „Memory”: dobieranie w pary obrazków zwierząt występujących w wierszu za pośrednictwem platformy Wordwall.
5. „Kwiatek”: malowanie przy pomocy pędzli i farb akrylowych obrazka z kwiatkiem na folii aluminiowej, uporządkowanie miejsca pracy, umycie rąk.
6. Relaksacja: masaż odkrytych części ciała piłeczkami o różnorodnej fakturze w parach;
7. Ewaluacja: odciśnięcie stempelka na wesołym lub smutnym kwiatku.
8. Podziękowanie i nagrodzenie dzieci.