X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50508
Przesłano:

Konspekt godziny wychowawczej - Czym jest piękno?

KONSPEKT LEKCJI
przedmiot: zajęcia z wychowawcą
klasa: V
czas trwania: 45 minut

TEMAT: Czym jest piękno?

CELE LEKCJI:
Uczeń
• zna definicję piękna
• potrafi wymienić przykłady piękna naturalnego, stworzonego przez człowieka, wewnętrznego
• Odpowiada na pytanie: Po co nam piękno w życiu? Oraz Jak stawać się pięknym człowiekiem?

METODY:
- metoda pytań naprowadzających
- dyskusja („burza mózgów”)

FORMY PRACY:
indywidualna i w grupach

PRZEBIEG LEKCJI:

5min
Powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć.

10min
Nauczycielka przedstawia uczniom temat lekcji. Następnie dzieli klasę na trzy grupy i rozdaje grupom kartki. Następnie prosi o zapisanie przykładów piękna: grupa 1 – piękno naturalne, grupa 2 – piękno stworzone przez człowieka, 3 – piękno wewnętrzne.
Uczniowie pracują w grupach i zapisują przykłady do każdej kategorii. Np. piękno naturalne – zachód słońca, góry, morze, śpiew ptaków, itp. Piękno stworzone przez człowieka – dzieła sztuki (można podać tytuły), samochody, budynki, itp. Piękno wewnętrzne – dobroć, pomaganie innym, życzliwość.

5min
Uczniowie odczytują swoje pomysły. Nauczycielka pyta, czy mając przykłady piękna będą w stanie podać jak najbardziej ogólną definicję piękna. Na zakończenie nauczycielka podaje dzieciom definicję piękna wg słownika PWN.
Uczniowie starają się podać jak najlepszą definicję piękna. Czas na dyskusję i dzielenie się spostrzeżeniami.

10 min
Dyskusja – próba odpowiedzi na pytania: Po co nam piękno w życiu? Czy możemy żyć bez piękna? Kogo uważamy za pięknego człowieka? Który rodzaj piękna jest dla nas najważniejszy? Czy lubię otaczać się pięknymi przedmiotami?
Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat piękna korzystając z wcześniejszych przykładów. Czas na dyskusję i wymianę poglądów.

10 min
Nauczycielka zapisuje na tablicy trzy pytania: Czy dobro jest piękne? Co to znaczy być pięknym człowiekiem? Jak stać się pięknym człowiekiem? Prosi grupy o przedyskutowanie ich, a następnie zbiera odpowiedzi.
Uczniowie zastanawiają się nad zależnością między pięknem i dobrem. Zauważają, że wygląd zewnętrzny to nie wszystko, a bycie pięknym ma wielorakie znaczenia. Zastanawiają się, co zrobić aby być pięknym.

5 min
Podsumowanie i zakończenie lekcji. Czas na pytania i sprawy bieżące.
Omówienie aktualnych spraw klasowych.

DEFINICJE:
piękno
1. «zespół cech, który sprawia, że coś się podoba»
2. «wysoka wartość moralna»

piękny
1. «odznaczający się pięknem kształtów, barw, dźwięków itp.»
2. «mający dużą wartość moralną»
3. «mający najlepsze cechy swojego gatunku, rodzaju itp. lub będący doskonałym w jakiejś dziedzinie»
4. «duży, pokaźny»
5. iron. «nie taki, jakiego się oczekuje»

(definicje pochodzą ze słownika PWN sjp.pwn.pl)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.