Żurawiczki 09.05.2023
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH
PRZEZ DORADCĘ METODYCZNEGO
Temat zajęć: „Złoty nektar zdrowia”
Prowadząca: Bożena Górska-Ruszała
Cel główny:
- poznawanie życia pszczół,
- zapoznanie z wyglądem ula,
- poznanie budowy pszczoły,
- poznanie pożytecznego znaczenia pszczół,
- poznanie wartości odżywczych miodu.
Cele operacyjne (dziecko):
- potrafi wysłuchać uważnie wiersza
- wie, jak zbudowana jest pszczoła
- wie, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka
- zna rodzaje miodów, degustuje, porównuje,
- zna specyfikę pracy pszczelarza
- zna różne rodzaje uli
- zna sposoby wykorzystania miodu w medycynie i nie tylko,
- potrafi przeliczać i dopasowywać liczbę elementów do cyfry.
- wykonuje pracę plastyczną,
- śpiewa piosenkę i interpretuje ją ruchem,
- dostrzega potrzebę dokarmiania pszczół,
- smakuje, wącha miód, oraz wykonuje napój miodowy.
- wykonuje ćwiczenia logopedyczne
- odpowiada na pytania quizu
Metody pracy:
- pokaz,
- rozmowa kierowana,
- obserwacja,
- praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
- ul (wykonany z balona na kształt koszki z przyklejonymi do niego pszczołami wykonanymi z opakowań po Kinder jajkach). tekst wiersza, ilustracje, obrazki, akcesoria pszczelarskie i ich cienie – ilustracje, ilustracje uli, piosenka mp3, folia bąbelkowa, farba żółta, ilustracje pszczół zbierających nektar, ilustracje miodów, miody- różne rodzaje, woda, cytryna, cukier, szklanka, łyżeczka, małe słoiczki, wstążki, żółte kartki z paskami, sylwety uli z cyframi, sylwety pszczół, rurki, Zdania dotyczące tematu dnia do quizu, żółte kartki w kształcie plastra miodu.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Nauczyciel prezentuje wykonany przez siebie ul. Zadaje pytanie: „Czy wiecie kto mieszka w takim domku ?. Dzieci odpowiadają.
2. Wysłuchanie wiersza o pszczołach – wprowadzenie do tematu;
„Pracowita Pszczółka”
Pszczoła to jest owad mały,
ale wielce doskonały.
W ulu domek ma
I pracuje tam co dnia.
Zapyla kwiaty, daje nam miód,
Malutka pszczółka to wielki cud!
Na zielonej, kwiecistej łące
Pszczół jest ogrom, tysiące
Latają i nektar zbierają
Do swoich uli po pracy
chętnie z nektarem wracają.
Pszczółki nie próżnują,
Zwinnie dla nas pracują
i miód nam produkują
by wszyscy się cieszyli
i jak najdłużej w zdrowiu żyli.
W ulu bardzo się starają
Zdrowy miodek wyrabiają,
A my potem go zjadamy
I dobre humory cały dzień mamy. (Agata i Jacek Szaniawscy)
3. Oglądanie ilustracji przedstawiającej budowę pszczoły oraz cykl życia pszczoły – rozmowa na temat jej wyglądu oraz etapów rozwoju.
4. Rozmowa na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka – na podstawie ilustracji przedstawiającej pszczoły zbierające nektar.
5. Zapoznanie ze strojem pszczelarza, wyjaśnienie dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Łączenie obrazków kojarzących się z pracą pszczelarza z ich cieniami. Dzielenie nazw obrazków na sylaby. Poznanie różnych rodzajów uli: pokaz ilustracji (barć, koszka, ul drewniany, hotel dla owadów)
6. Podkreślenie wartości zdrowotnych miodu, oraz wykorzystania miodu w medycynie
do produkcji kosmetyków oraz leków.
7. Praca plastyczna „Plaster miodu”. Odbijanie na kartkę papieru folii bąbelkowej pomalowanej żółtą farbą, odłożenie prac do wyschnięcia.
8. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Pszczółki do ula!”. Nauczycielka rozdaje żółte karteczki z naklejonymi na nich czarnymi paskami i włącza muzykę. Dzieci biegają po sali naśladując pszczoły na przerwę w muzyce zadaniem dzieci jest przeliczenie pasków i ustawienie się przy ulu oznaczonym odpowiednią cyfrą. Zabawę powtarza kilka razy a dzieci za każdym razem wymienią się między sobą kartkami.
9. Nauka piosenki z interpretacją ruchową: „Leci pszczoła” - nauka przyimków;
Piosenka „Pszczoła”
I. Leci pszczoła nad kwiatami,
Macha sobie skrzydełkami,
Leci leci za zapachem,
gdzieś tu pachnie polnym makiem.
Ref: Bzz, bzz, bzz - nad i pod i w
Lata, lata, lata pszczoła i zatacza wielkie koła.
II. W kwiatostanie już ląduje,
nektarem się zachłystuje,
wolę szybciutko wypchała
i do ula będzie gnała.
III. Kiedy dociera do ula,
przyjaciółkę swą przytula,
nektar w podarunku daje,
miodku już się zaraz naje. ( Jazzowianki- YouTube)
10. Zapoznanie z nazwami miodu (akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy). Pokaz miodów, odnajdywanie przez dzieci różnic
w wyglądzie i próbowanie smaku miodów. Dzieci badają właściwości miodu przy pomocy zmysłów. Nauczycielka informuje dzieci, że pszczoły podobnie jak inne zwierzęta dokarmiamy cukrem. Dodaje cukier
do słoika z wodą, miesza, dzieci obserwują co dzieje się z cukrem (rozpuszcza się
w wodzie).
11. Przygotowanie nektaru pszczelego z wody, cytryny i miodu – każde dziecko wykonuje dla siebie zdrowy napój, który ładnie opakowany w słoiczku zabiera ze sobą do domu.
12. Zabawa logopedyczna – ćwiczenia oddechowe: „Przenoszenie papierowych pszczółek na plaster miodu (wykonany wcześniej) za pomocą rurki. Przyklejanie przeniesionych pszczółek klejem do kartki. (Uzupełnienie pracy plastycznej).
13. Podsumowanie zajęć „Quiz wiedzy o pszczołach”. Nauczycielka mówi zdania dotyczące tematu dnia, dzieci odpowiadają czy zdania są prawdziwe czy fałszywe. Jeśli to, co mówi nauczycielka jest prawdą, dzieci podnoszą plaster miodu (żółta pięciokątna kartka) do góry, jeśli nie, pozostawiają go na dole.