X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50494
Przesłano:
Dział: Świetlica

Z darami natury świat nie jest ponury - konspekt zajęć świetlicowych o charakterze proekologicznym

Grupa wiekowa: grupa mieszana klasy 1-3 oraz przedszkolne
Czas: około 1h
Cel główny: Pokazanie dzieciom sposobów na ciekawą zabawę przy użyciu materiałów naturalnych.
Cele operacyjne:
•Dziecko poznaje, nazywa i określa cechy materiałów naturalnych (np.: drewno, nasiona, źdźbła trawy, piasek, wodę, itp.).
•Dziecko potrafi w kreatywny sposób wykorzystać materiały naturalne do zabawy i pracy twórczej.
•Uczeń potrafi podać, jak możemy wykorzystać materiały naturalne, stworzone przez matkę naturę.
•Dziecko wie, jakie rośliny wyrosną z nasion, a jakie z cebulek.
•Dziecko poznaje poszczególne etapy sadzenia roślin.
• Uczeń potrafi prawidłowo zasadzić nasiona i cebulki.
Metody pracy: zabawa sensoryczna, pogadanka, burza mózgów, rozmowa kierowana, metoda praktycznego działania, nauka przez zabawę.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
1.Woreczki strunowe zawierające materiały naturalne:
•Nasiona – słonecznika, kwiatów, warzyw. Ryż, kaszę, fasolę;
•Piasek, ziemię do sadzenia roślin, patyki, trawę, keramzyt, kamienie;
•Mąka, sól;
•Jabłko, banan;
•Wodę.
2.Maskę lub opaskę do zasłonięcia oczu.
3.Papierowe lub plastikowe pojemniczki, kubki (w ilości odpowiadającej liczbie dzieci), ziemię do sadzenia kwiatów, nasiona, cebulki kwiatów, łopatki lub łyżki, folię do zabezpieczenia stolików, wodę do podlania sadzonek, pisak do podpisania sadzonek.
4.Karty z „buźkami” do oceny zajęć.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci, przypomnienie zasad zachowania podczas zajęć, przedstawienie tematu i przebiegu zajęć.
2.Każdy uczeń po kolei wkłada dłoń do woreczka z „niespodzianką” następnie próbuje określić cechy i nazwać to co się w woreczku znajduje. Reszta dzieci odpowiada na pytanie nauczyciela: „Do czego możemy wykorzystać zawartość woreczka? – tzw. „burza mózgów”.
3.Sadzenie roślin. Spośród woreczków wybieramy te, które przydadzą się podczas tego zajęcia.
4.Nauczyciel pokazuje jak prawidłowo posadzić nasiona i cebulki.
5.Każdy uczestnik zajęć sadzi swoją roślinkę, którą będzie mógł zabrać do domu.
6.Podsumowanie i zakończenie zajęć, prośba do dzieci by określiły, jak podobały im się zajęcia za pomocą kart z buźkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.