X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50482
Przesłano:

Pszczoły robotnice - jak powstaje miód?

Scenariusz zajęć lekcyjnych przeprowadzonych w klasie IV – VI dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w tym uczniowie nie posługujący się mową werbalną

Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne
Temat: Pszczoły robotnice- jak powstaje miód?
Cele ogólne:
• Poznanie owadów pożytecznych- pszczoła
Cele operacyjne: uczeń:
• rozumie dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka,
• wskazuje, nazywa: pszczoła, ul, miód,
• określa stosunek przestrzenny: nad, pod, obok,
• wymienia, wskazuje etapy powstawania miodu,
• zna sposoby wykorzystania miodu,
• uważnie słucha i ogląda film
Metody:
• pogadanka
• pokaz
• praktycznego działania
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
• multimedia: tablica interaktywna,
• miód,
• wiersz J. Wybieralska pt „ O pszczołach”
• plansze z poszczególnymi etapami powstawania miodu,
• papierowy kwiat i pszczoły,
• symbole PCS- etykiety
• tekst wiersza w języku PCS
• karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
Przebieg zajęć:
I. Przywitanie uczniów, ustawienie kartki z kalendarza: miesiąc, dzień tygodnia, pora roku, określenie pogody- zapisanie w zeszycie daty. Przedstawienie tematu zajęć
II. Wysłuchanie wiersza J. Wybieralskiej, wizualizacja wiersza poprzez prezentację tekstu w języku PCS
1. Rozmowa na temat wiersza (nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, posiłkuje się ilustracjami, planszami edukacyjnymi)
• kto jest bohaterem w wierszu?,
• co robią pszczoły?,
• co się dzieje z zebranym nektarem?,
• co pszczelarz daje pszczołom w zamian za nektar?.
2. Projekcja krótkiego filmu instruktarzowego „jak powstaje miód?”,
Uczniowie z uwagą oglądają film. Następnie nauczyciel z pomocą uczniów raz jeszcze opowiada o produkcji miodu, posiłkuje się planszami edukacyjnymi. Uczniowie z pomocą nauczyciela układają plansze w odpowiedniej kolejności.
3. Po co nam miód?- pogadanka na temat sposobów wykorzystania miodu. Nauczyciel pokazuje uczniom miód. Wspólne omówienie cech charakterystycznych dla miodu. Degustacja miodu.
4. „Pszczoły i kwiat”- podczas tej zabawy uczniowie otrzymują papierową pszczółkę, ich zadaniem jest nadanie pszczółce imienia a następnie ułożenie jej w stosunku do kwiatu według polecenia nauczyciela: np. Połóż swoją pszczółkę nad kwiatem.
III. Podsumowanie zajęć:
1. Uczniowie wykonują przygotowane przez nauczyciela karty pracy:
• ćwiczenia grafomotoryczne,
• pomaluj wg wzoru,
• ile pszczół przyleciało do ula? (Kacper liczenie w zakresie 5, Mateusz liczenie w zakresie 20),
• ułóż w odpowiedniej kolejności etapy powstawania miodu
2. Pochwała za aktywny udział w zajęciach

Jolanta Wybieralska „O pszczołach”
Na pięknej łące
pszczół jest tysiące
Latają i nektar zbierają
Po ciężkiej pracy wracają do ula
By złożyć nektar na węzie.
Gdy miód dojrzeje, pszczelarz z rodziną
Odbierze im to co zebrały
A w zamian da im cukru do woli
Po to, by zimę przetrwały.
I tak co roku pszczele rodziny
Od wiosny znów zaczynają
By zebrać nektar, dać człowiekowi
By mógł się najeść do woli

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.