SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Doskonalenie koordynacji wzrokowo ruchowej oraz usprawnianie umiejętności manualnych.
Czas trwania zajęć: 60 min
Cele ogólne:
- usprawnianie procesów poznawczych percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- stymulacja słuchowa,
- usprawnianie motoryki dużej
Cele szczegółowe:
uważnie słuchanie poleceń,
normalizacja napięcia posturalnego,
poznanie możliwości własnego ciała i orientacji w przestrzeni
usprawnianie percepcji słuchowej,
usprawnianie percepcji wzrokowej
Metoda:
Integracji Sensorycznej,
słowna,
- Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
- stymulacyjne rozwój dziecka,
zabaw integracyjnych
- czynnościowa (zadań stawianych do wykonania)
Forma:
praca indywidualna, dziecko 8 lat
Środki dydaktyczne:
Materac,
pianka do golenia
lustro
klamerki
- sznurek,
wiersz „Na paluszki”
płyta CD
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała:
Na paluszki się wspinamy
W górę ręce wyciągamy
Do podłogi dotykamy
I ze sobą się witamy.
Dzień dobry.
2. Przywitanie wg Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne:
- nasze ręce się witają
- nasze łokcie się witają
- witamy nasza głowę
- ramiona
- brzuch itp.
3. Krótka informacja „co będziemy dzisiaj robić?”
4. - Dziecko leży na materacu z rękami wyciągniętymi nad głową
Terapeuta nakłada na dłonie piankę do golenia
- Terapeuta klęczy z lustrem przy materacu
- Dziecko przetacza się
Po przetoczeniu odbija ślady pianki na lustrze
5. Dziecko dostaje pojemniczek z klamerkami
Na podwieszonym sznurku dziecko przypina klamerki
6. Na zakończenie zajęć relaksacja przy muzyce relaksacyjnej.
7. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.
Uwagi ogólne:
Terapeuta musi się upewnić ze dziecko zrozumiało treść zadania jakie ma wykonać. Jeśli dziecko nie chce wykonywać zadania, terapeuta musi mu w tym pomóc i je zachęcać, wzmacniać słownie, motywować następnie nagrodzić(ulubione ćwiczenie dziecka do wyboru).