Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 4 i 5 -letnich.
Data zajęcia: 17.01.2020r
Temat: „Podróż rakietą w kosmos”
Cel główny:
- Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego; stworzenie warunków do różnorodnej działalności dziecka; wdrażanie do współdziałania w grupie.
Cele operacyjne (dziecko):
- wie, jak zbudowany jest Układ Słoneczny
- zna rolę i pozycję Słońca
- rozwiązuje zagadki dotyczące kosmosu
- doskonalenie prawidłowego chwytu kredki
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- współdziała z innymi
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje, płyta CD, opaski na głowę z obrazkami, skakanka
Przebieg:
1. Słuchanie wiersza pt. „Moje marzenia” Doroty Kossakowskiej
Lubię patrzeć nocą na gwiazdy
i na Księżyc co jasno świeci.
Wypowiadać cicho życzenia
kiedy gwiazda na Ziemię leci.
Myślę czasem o innych planetach,
Może któraś jest piękna jak Ziemia?
Może mieszka na niej ktoś taki,
kto potrafi świat cały zmieniać?
Chciałbym kiedyś polecieć na Marsa,
albo Wenus prze z chwilę zobaczyć.
Chciałbym być na planecie nieznanej
i obecność tam swoją zobaczyć.
Czy jest życie na innych planetach?
Czy mieszkają tam żywe istoty?
Pada deszcz, czy też świeci słońce?
Może stoi tam zamek złoty?
- O czym marzył bohater wiersza?
- A czy ktoś z was też chciałby polecieć w kosmos?
2. Zabawa „Podróż w kosmos”
Wyruszymy dzisiaj w podróż na nieznaną planetę. Może spotkamy kosmitów? Zanim jednak wyruszymy w podróż naszym pojazdem kosmicznym, musimy go najpierw nazwać.
- Jak nazwiemy nasz pojazd kosmiczny?
Następnie musimy przejść test sprawnościowy:
• poruszanie się w podskokach
- W przestrzeni kosmicznej, panuje stań nieważkości. Oznacza to, że ludzie i wszystkie przedmioty są lżejsze od powietrza i swobodnie unoszą się w przestrzeni, musimy uważać, aby z nikim ani z niczym się nie zderzyć)
• próba równowagi: przejście po skakance położonej na dywanie, stopa za stopą
• wiatraczki
• podskoki w parach
Po przejściu testów sprawnościowych wkładamy kombinezony i wsiadamy do rakiety. Każdy zajmuje wygodne miejsce w kole i odliczamy: 5,4,3,2,1 i START( dzieci wyskakują na hasło: „start” w górę i wracają do siadu skrzyżnego)
3. „Kodowanie na dywanie”-przypomnienie poznanych wiadomości poprzez rozwiązywanie zagadek.
Rozwiązaniem zagadki jest obrazek, który należy przyporządkować i położyć na polu maty zgodnie z kodem.
- Wszechświat jest bardzo tajemniczym obszarem i trudnym do zrozumienia. Kończymy dzisiaj temat „W kosmosie”
a ja chciałabym sprawdzić co udało się wam zapamiętać.
Zagadki:
Żółte i gorące,
na błękitnym niebie.
Ogrzewa Ziemię,
Zwierzęta i Ciebie
Gdy się schowa za chmury,
świat się staje ponury.
A weselej na świecie,
kiedy śmiej się z góry. (słońce)
Kiedy nocą słońca ,
nie ma już na niebie,
świeci całym sobą,
lub kawałkiem siebie. ( księżyc)
„Wstrzymał słońce ruszył ziemię”,
w każdym Polaku to hasło drzemie. (Mikołaj Kopernik)
4. Zabawa poznawczo - ruchowa „Ziemia krąży wokół słońca” -dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wybiera dwoje dzieci, jedno będzie „słońcem” (jako centrum wszechświata), drugie „Ziemią” krążącą po orbicie.
Zagadki c.d.
Człowiek w skafandrze leci na Marsa to... (astronauta)
Pojazd, którym człowiek może polecieć w kosmos (prom kosmiczny)
Czwarta planeta od słońca w układzie słonecznym, to... (Mars)
Czasami nazywamy ją Błękitną planetą,
a zamieszkują ją ludzie. (Ziemia)
Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr i samoloty. (rakieta)
Nieznany pojazd w kosmosie( Ufo -kosmita)
W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć
nocą i wieczorami. (gwiazdy)
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gwiazdozbiory” – dzieci w rytmie muzyki poruszają się swobodnie po sali, na pauzę tworzą odpowiednie liczby gwiazdozbiorów, zgodnie z liczbą, którą prezentuje nauczyciel.
6. „Pojazdy kosmiczne” – ćwiczenia graficzne w kartach pracy. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy, rysowanie linii poprzez łączenie kropek.