Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz autyzmem
Temat: „Kolorowy śnieg” - zabawy plastyczne inspirowane wierszem L.J.Kerna.
Klasa: 3
Szkoła: Zespół Szkół Specjalnych w Opolu,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 im Janusza Korczaka
Nauczyciel prowadzący: mgr Ewa Linkiewicz
Przedmiot: Zajęcia rozwijające kreatywność
Data: 17.01.23r.
Czas trwania: 45 min
Cel główny: Stymulowanie i rozwijanie wrażliwości wzrokowej, dotykowej i słuchowej.
Cele lekcji w formie operacyjnej:
Uczeń:
- wyodrębnia i nazywa na ilustracji: śnieg, śnieżynkę i bałwana,
- poprawnie wskazuje kolory występujące w wierszu: biały, zielony, czerwony, liliowy, beżowy,
- przygotowuje kulki z kolorowej bibuły,
- przykleja kulki z bibuły do konturu bałwana lub śnieżynki na kartce,
- kształtuje umiejętność precyzyjnego wykonywania określonego zadania,
- dba o porządek na stanowisku pracy,
- odczuwa satysfakcję z działania twórczego.
Metody pracy: słowna, pogadanka, naśladownictwo, metoda praktycznego działania z instruktażem, metoda F. Affolter.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: gazety, plastikowa tacka, folia aluminiowa, wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Kolorowy śnieg”, ilustracja przedstawiająca zimowy krajobraz, kartki papieru o kolorze czerwonym, zielonym, liliowym i beżowym, pianka do golenia, farby, pędzle, pojemniki na wodę, kartki papieru.
Przebieg zajęcia:
1.Uczniowie siadają na krzesłach w kręgu i słuchają wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Kolorowy śnieg” czytanego przez nauczyciela.
2. Pogadanka z uczniami. Na podstawie ilustracji, przedstawiającej zimowy krajobraz, uczniowie odpowiadają na zadane pytania.
(Jaka jest pora? Wskaż na ilustracji bałwany? Policz ile jest bałwanów na obrazku? Wskaż na ilustracji śnieżynkę? Pokaż duże śnieżynki? Wskaż na ilustracji śnieg? Jakiego koloru jest śnieg?
Co możemy ulepić ze śniegu?)
3. Zagadki o kolorach. Nauczyciel demonstruje i nazywa kolory, które występują w wierszu.
Następnie uczniowie wskazują kolor i go nazywają.
4. Podczas drugiego słuchania wiersza uczniowie wybierają i podnoszą kartki w kolorach odpowiednich do czytanego wiersza ( czerwony, zielony, liliowy i beż).
5. „Kolorowy śnieg” - praca plastyczno-sensoryczna. Uczniowie z pomocą nauczyciela, mieszają piankę do golenia z farbami akrylowymi na plastikowej tacce, tworząc „kolorowy śnieg”. Następnie kładą kartkę papieru, wyciętą w kształcie bałwana, na przygotowaną barwną mieszaninę pianki do golenia i farb. Przyciskają kartkę, tworząc kolorową odbitkę. Tak przygotowanym bałwanom uczniowie domalowują farbami oczy, nos i guziki.
6. Po zakończeniu malowania uczniowie sprzątają stanowiska swojej pracy.
7. „Lodowe posągi” - zabawa ruchowa. Uczniowie podczas grania muzyki swobodnie tańczą po całej sali. Gdy ucichnie muzyka zatrzymują się bez ruchu, stając się lodowymi rzeźbami.
8. „Wirujące śnieżynki” - zabawa relaksacyjna. Uczniowie poruszają się do melodii zimowej piosenki, gdy cichnie muzyka, dzieci opadają na dywan jak śnieżynki.
7. Po zakończonych zajęciach uczniowie wraz z nauczycielem wieszają prace plastyczne na tablicy. Nauczyciel nagradza słownie uczniów oraz dziękuje za wspólną pracę.