X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50440
Przesłano:
Dział: Logopedia

Nakarm Mikołaja. Utrwalanie różnicowania głosek opozycyjnych [s - sz].Scenariusz zajęć logopedycznych

Temat zajęć: Nakarm Mikołaja. Utrwalanie różnicowania głosek opozycyjnych [s – sz].

Logopeda:
Czas trwania zajęć: 30 min.
Zajęcia indywidualne z dzieckiem w ramach WWR – afazja motoryczna.
Dziecko lat 6.

Cele ogólne:
- utrwalanie różnicowanie głosek [s-sz] w mowie.
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
- doskonalenie percepcji i uwagi słuchowej,
- usprawnienie koordynacji wzrokowo – słuchowej.

Cele szczegółowe - dziecko:
- usprawnia narządy mowy,
- kontroluje siłę wydechu,
- ćwiczy analizę słuchową,
- doskonali koordynację wzrokowo-słuchową (prawidłowo układa narządy artykulacyjne podczas realizacji głosek, naśladuje dźwięki mowy,
- utrwala prawidłową artykulację głosek [s-sz]

Metody nauczania:
- ćwiczenia ortofonicznych
- słowna
- oglądowa
- ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne:
lustro, kulki waty, słomki, zestawy obrazków, w których występują głoski [s, sz] tablice ze schematami przedstawiające układ narządów mowy podczas wymawiania głosek [s, sz], kartoniki z obrazkami (do ćwiczeń artykulacyjnych i dźwiękonaśladowczych); obrazki zawierające w nazwie głoski [s , sz].

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wstępne
Przywitanie dziecka i gościa zaproszonego na zajęcia logopedyczne. Nawiązanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego, słownego i emocjonalnego poprzez krótką rozmowę. Omówienie poprzednich zajęć i zadania domowego.

2. Ćwiczenia oddechowe - dmuchanie na białe kuleczki waty – wdech nosem; wydech ustami: długi, powolny lub krótki, szybki.

3. Ćwiczenia oddechowe “Nakarm mnie”.

Dziecko otrzymuje szablon Mikołaja i ciasteczek do zabawy. Szablon przyklejony jest na pudełko, Mikołaj ma wycięty otwór w miejscu buzi. Dziecko karmi Mikołaja ciasteczkami po każdym wykonanym zadaniu:

za pomocą słomki zasysanie powietrza i przenoszenie obrazka z ciasteczkami do buzi Mikołaja;

wypowiadanie głoski „s” na wydechu: dłuższe - sssssss; krótsze – s s s s s

wypowiadanie głoski „sz” na wydechu: dłuższe – szszszszszsz; krótsze– sz sz sz sz sz

4. Ćwiczenia fonacyjne: cechy głosek [s, sz].
Przed lustrem dziecko obserwuje układ warg, zębów i języka podczas wymawiania głosek [s] i [sz], powtarza ćwiczenie zademonstrowane przez logopedę.

5. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny “Mikołajowe minki”.

Karty z wizerunkiem Mikołaja na których przedstawiono różne ćwiczenia buzi i języka. Spośród 12 kart dziecko losuje kolejno po jednej karcie i powtarza ćwiczenie zademonstrowane przez logopedę.

4. Różnicowanie głosek [s, sz] w wyrazach oraz ćwiczenie słuchu fonemowego.

Dziecko otrzymuje dwie ilustracje Mikołaja z workami na prezenty, jeden worek podpisany jest głoską [s], drugi głoską [sz]oraz otrzymuje obrazki/prezenty. Logopeda nazywa obrazki, dziecko słucha, powtarza wyraz, następnie ma za zadanie ułożyć karty z prezentami/obrazkami na odpowiedniej karcie z Mikołajem, uwzględniając występowanie głoski [s, sz] w nazwie obrazka.

5. Utrwalanie poprawnej wymowy wyrazów/ wyrażeń w opozycji głoskowej z obrazkami z poprzedniego ćwiczenia.

Nazywanie obrazków ułożonych w pary – jeden z wyrazów zawiera głoskę [s], drugi [sz].

6. Różnicowanie głosek [s – sz] w wierszyku.

“Liski i liszki”

Liski liszki oglądały, które listki z drzew zjadały.

Poprosiły liski liszki, by nie zjadły liści wszystkich.

Liszki lisków posłuchały i część listków zostawiały.

7. Ćwiczenia końcowe. Omówienie zadania domowego.

Nauka wiersza “Liski i liszki” na pamięć. Zaznaczenie na czerwono wyrazów z [s], a na niebiesko z [sz].

8.Logopeda dziękuje dziecku za aktywny udział w zajęciach i wspólną zabawę.
Podsumowanie zajęć, omówienie sukcesów dziecka, pochwała za pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.