SCENARIUSZ ZAJĘĆ
REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
Klasa: II
Czas trwania zajęć: 60 minut
Temat: W kuchni.
Cele ogólne:
kształtowanie wrażliwości wzrokowej,
doskonalenie pamięci bezpośredniej i odroczonej – wzrokowej i słuchowej,
ćwiczenie motoryki małej,
bogacenie słownika dziecka,
doskonalenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej na bazie głosek i liter.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje przedmioty na obrazkach schematycznych i umie powiedzieć do czego służą,
rozpoznaje nazwę przedmiotu wymawianą głoska po głosce,
opisuje przedmiot jednym wyrazem (przymiotnikiem),
odczytuje wyrażenia globalnie,
układa wyrazy z liter na podstawie wzoru i odczytuje pierwsze litery.
Forma zajęć: indywidualna.
Przebieg zajęć rewalidacji indywidualnej
Zajęcia wstępne
Realizacja:
Ćwiczenia kalendarzowe - uczeń zaznacza na kalendarzu swoje imię, określa dzień tygodnia, porę roku, miesiąc i dzień miesiąca oraz omawia i zaznacza pogodę.
Pomoce:
Kalendarz szkolny z zaznaczonymi dniami tygodnia i kieszonkami na imiona dzieci i pogodę.
Rozpoznawanie przedmiotów na obrazkach schematycznych.
Realizacja:
Uczeń rozkłada na stole obrazki i je nazywa.
Pomoce:
Obrazki przedstawiające np. garnek, patelnię, nóż itp.
Uwagi:
Uczeń oglądał obrazki realistyczne na wcześniejszych zajęciach.
Rozmowa kierowana
Realizacja:
Uczeń w oparciu o swoje doświadczenia omawia przeznaczenie przedmiotów.
Pomoce:
Obrazki realistyczne przedstawiające scenki związane z tematem.
Uwagi:
Nauczyciel pomaga uczniowi budować zdania rozwinięte zawierające opis przedmiotów np. W gorącym piekarniku tata piecze babeczki.
Ćwiczenia w czytaniu.
Realizacja:
Uczeń odczytuje kartki z wyrażeniami i zakrywa odpowiednie obrazki
Pomoce:
Kartoniki z wyrażeniami dwuwyrazowymi: okrągła patelnia, czysta szklanka, głęboki talerz, duża łyżka, ostry nóż, zielony garnek.
Uwagi:
Uczeń umie odczytać globalnie wyrażenia.
Ćwiczenia ruchowe wspomagające umiejętność uczenia się.
Realizacja:
Ruchy naprzemienne, krążenie szyją, sowa, słoń.
Uwagi:
Ćwiczenia opracowane przez Dennisona.
Zgadywanki
Realizacja:
Nauczyciel głoskuje wyrażenia, uczeń powtarza je w całości i wskazuje odpowiednie wyrażenie, następnie odsłania obrazek i sprawdza poprawność czytania.
Uwagi:
Np. z-i-e-l-o-n-y g-a-r-n-e-k.
Gdy uczeń dobrze sobie radzi, można między wymawiane głoski wprowadzić dodatkowy dźwięk utrudniający zadanie np. stuknięcie w stół. W przypadku, gdy uczeń ma trudność z analizą, nauczyciel głosuje tylko jeden wyraz lub wymawia go sylabizując.
Kolorowanki.
Realizacja:
Nauczyciel daje uczniowi obrazki przedstawiające np. miskę, którą następnie uczeń misi pokolorować takimi kolorami jakie są na oryginalnym obrazku.
Pomoce:
Obrazki do kolorowania oraz kredki.
Zajęcia końcowe.
Realizacja:
Pochwała ucznia, pożegnanie.