Scenariusz zajęć dla kl. 1
Cel ogólny:
- doskonalenie umiejętności czytania
- usprawnianie funkcji słuchowych poprzez analizę i syntezę wyrazów
- rozpoznawanie i wyodrębnianie ilości sylab, głosek i liter w wyrazach
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wycina i klei według instrukcji
- rozpoznaje, utrwala litery, głoski
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski, litery
- samodzielnie przygotowuje zadania dla siebie i kolegów
Metody i formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa;
- gry i zabawy dydaktyczne;
Forma: indywidualna, grupowa
Czas trwania: ok. 60 min.
Przebieg zajęć
1. Zabawa na powitanie
Utrwalenie kroków oraz słów poznanej piosenki „Zimowy walczyk”.
2. „Puzzle literowe”
Każde dziecko otrzymuje zestaw z pociętą głoską. Zadaniem dzieci jest ułożyć puzzle, przykleić oraz powiedzieć jaką głoskę ułożyły. Następnie wybrać z tablicy kolorowankę, która przedstawia rysunek, w którego nazwie występuje wylosowana głoska.
3. „Tworzymy kary pracy”
Na odwrocie kolorowanki jest tabela. Każdy uczeń zapisuje w niej swój wyraz. Na komendę uczniowie wstają i zmieniają miejsca. Siadają do ławki kolegi/koleżanki i uzupełniają pola tabeli- ilość sylab, głosek, liter- oraz wpisują swój wyraz. Następuje kolejna zmiana.
Po powrocie na swoje miejsce odczytują i sprawdzają pracę innych. Kolorem zielonym nanoszą zmiany w razie błędów.
4. „Koło fortuny”, „Łączenie w pary”- ćwiczenie online- Wordwall
Uczniowie w losowo wybranych wyrazach określają ilość sylab, głosek i liter oraz łączą w pary gotowy już podział z odpowiednim wyrazem.
5. Podsumowanie
Rozmowa dotycząca tego co uczniowie już wiedzą, a co jeszcze sprawia dużo trudności oraz próba określenia przydatności zaproponowanych ćwiczeń. Poziom swojego zadowolenia uczniowie wyrażają w postaci narysowanych buziek z odpowiednią miną.