Numer: 50418
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęć integracji sensorycznej - zajęcia indywidualne w przedszkolu

Konspekt Zajęć Integracji Sensorycznej

Prowadzący: Katarzyna Zeman
Dziecko: Chłopiec 6 lat
Data prowadzonych zajęć:
Czas zajęć: 1h
Cel główny:
• odpowiedni dobór treści, metod i form pracy z dzieckiem
• dostarczenie podczas aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, wywołujących w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała.
• wzmacnianie mięśni posturalnych
Cele szczegółowe:
• poprawa działania systemu proprioceptywnego i przedsionkowego
• normalizacja odbioru wrażeń dotykowych
• stymulowanie percepcji wzrokowej, słuchowej i węchowej
• poprawa obustronnej koordynacji ciała
• rozwijanie czucia schematu ciała
• poprawa planowania motorycznego
• wzmocnienie mięśni obręczy barkowej
• wzmocnienie stabilizacji centralnej
• normalizacja napięcia mięśniowego i motoryki małej
• doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał
• doskonalenie umiejętności kodowania
• doskonalenie różnicowania dotykowego
Metoda:
Integracja Sensoryczna, integracja bilateralna, ruch rozwijający według W. Sherborne,
Forma pracy:
indywidualna, prowadzona w formie zabawy
Środki dydaktyczne:
• platforma
• trapez
• beczka
• deska rotacyjna
• piłki i woreczki o zróżnicowanej fakturze i wielkości
• obręcze
• maglownica
• ścieżka sensoryczna
• materace
• ławeczka
• równoważnia
• Mata do kodowania
• Pojemnik z gumowymi zwierzątkami, karty z zagadkami, mazaki i karta A3
Przebieg zajęć:
1. Czynności samoobsługowe – samodzielne przebranie się w strój gimnastyczny.
2. Stymulacja bazowych systemów sensorycznych, usprawnianie percepcji słuchowej, wzmacnianie mm. stabilizacyjnych, – stymulacja przedsionkowa na sprzętach podwieszanych– dziecko siedzi, klęczy obunóż i leży na platformie wykonując zadania:
• Odszukiwanie wyrazów zaczynających się na podaną samogłoskę
• Rozpoznawanie i naśladowanie dźwięków z otoczenia
• Odgadywanie zdań ukrytych z podanym ciągu wyrazowym.
3. Poprawa planowania motorycznego, wzmocnienie mięśni obręczy barkowej– zadaniem dziecka jest rozhuśtanie się na trapezie i przekładanie w zwisie woreczków do obręczy w odpowiednim kolorze, wymyślając równocześnie owoce w danym kolorze.
4. Stymulacja układu przedsionkowego wraz z rozwijaniem koordynacji obustronnej– dziecko huśtając się na trapezie wskakuje do beczki i wymienia dni tygodnia.
5. Stymulacja przedsionkowa, ruch wirowy, stymulacja dotykowa, rozwijanie umiejętności kodowania – dziecko szuka ukrytych w kawie zwierzątek i układa je na tablicy do kodowania według ustalonego schematu leżąc na brzuchu na desce rotacyjnej, wymienia wylosowane kolory po angielsku.
6. Stymulacja układu proprioceptywnego, wzmacnianie mięśni posturalnych ,,Skała”: - dziecko klęcząc jednonóż, obciąża prawą kończynę dolną(wydłużamy prawą stronę), zamienia się w skałę i nie pozwala nauczycielowi się popchnąć.
7. Wyciszenie, rozwijanie koordynacji jedno i obustronnej z przekroczeniem linii środka– Integracja Bilateralna – body lifts– dziecko leżąc na macie na plecach wykonuje sekwencje ruchów, dziecko ma zapamiętać sekwencję i płynnie ją odtworzyć.
8. Doskonalenie planowania motorycznego, wzmacnianie mm. posturalnych – Ćwiczenia z dużą piłką- dziecko leży na deskorolce i toczy piłkę nogami w przód i tył, dziecko toczy piłkę przy ścianie trzymając ją plecami w górę i w dół, dziecko leży na materacu i toczy piłkę po ścianie w górę i w dół stopami.
9. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, percepęcji wzrokowej, pamięci, stymulacja słuchowa, rozwijanie planowania motorycznego - tor przeszkód – dziecko, samodzielnie z klocków piankowych układa wymyślony tor przeszkód, następnie turla się po macie, robi mostki i przekłada pod nimi obręcze wymieniając odpowiedzi na zagadki zadawane przez nauczyciela, następnie przechodzi przez maglownicę, swój tor przeszkód i na końcu rysuje odtworzony z pamięci uprzednio widziany wzór. Ilość powtórzeń 5x.
10. Doskonalenie równowagi – dziecko chodzi po odwróconej ławeczce gimnastycznej, trzyma w rękach paletki i zbija bańki według instrukcji nauczyciela.
11. Wyciszenie – stymulacja czucia głębokiego – naleśnik – zawijanie dziecka w naleśnik specjalnym kocem sensorycznym.
12. Czynności porządkowe – zaangażowanie dziecka w sprzątanie sali.
13. Czynności samoobsługowe – samodzielne przebieranie się.
14. Ewaluacja – ocena przez dziecko, które ćwiczenie było najciekawsze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.