Konspekt Zajęć Rehabilitacji
Prowadzący: Katarzyna Zeman
Dziecko: Chłopiec 5 lat
Data prowadzonych zajęć:
Czas zajęć: 1h
Cel główny:
• dostarczanie prawidłowych wzorców psychomotorycznych w tym budowanie i uzyskanie wzorca prawidłowej postawy i prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała,
• wzmacnianie mięśni posturalnych
Cele szczegółowe:
• rozluźnianie mm klatki piersiowej
• wzmacnianie mięśni obręczy barkowej
• wzmacnianie stabilizacji centralnej
• normalizacja napięcia mięśniowego i motoryki małej
• poprawa obustronnej koordynacji ciała
• rozwijanie czucia schematu ciała
• doskonalenie reakcji równoważnych
• doskonalenie orientacji przestrzennej
• ćwiczenie przekraczania linii środkowej ciała
• ćwiczenie planowania motorycznego
Metoda:
Integracja Strukturalna, Integracja Sensoryczna, elementy metody Bobath, PNF, elastyczny terapeutyczny taping.
Forma pracy:
indywidualna, prowadzona w formie zabawy
Środki dydaktyczne:
• łóżko do masażu
• plastry kinesiotaping
• piłki i woreczki o zróżnicowanej fakturze i wielkości
• obręcze małe i duże
• duża piłka, wałek
• piłka 26 cm, piłka 45cm
• Laski i pachołki
• Jeżyk, dysk
• ścieżka sensoryczna
• materace
• równoważnia, deski do ścieżki
Przebieg zajęć:
1. Czynności samoobsługowe – samodzielne przebranie się w strój gimnastyczny.
2. Integracja strukturalna – rozluźnianie mięśniowo – powięziowe na łóżku do masażu, masaż mm klatki piersiowej, opracowanie dołu pachowego, mm. piersiowego mniejszego, mm. szyi, praca z przeponą w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi.
3. Kinesiotaping – oklejanie mm. prostego brzucha, stóp przeciw koślawości.
4. Ćwiczenia wzmacniające stabilizację centralną na macie – ćwiczenia z obręczami, laseczką, woreczkami fakturowymi, jeżykiem, piłką thera-band. Dziecko naśladuje ćwiczenia proponowane przez nauczyciela od pozycji niskich do wysokich.
Np. w leżeniu tyłem zabieranie obręczy z nóg uniesionych do sufitu, robienie mostu (unoszenie bioder do góry) na niestabilnym podłożu, deska boczna, w podporze unoszenie na zmianę ręki i przeciwnej nogi, w klęku podpartym unoszenie kolanami woreczków ponad powierzchnię maty, utrzymanie piłki jak najdłużej w leżeniu na plecach gdy nauczyciel stara się ją zabrać.
5. Stymulacja układu proprioceptywnego, wzmacnianie mięśni posturalnych ,,Skała”: - dziecko klęcząc jednonóż, zamienia się w skałę i oporuje delikatne popchnięcia nauczyciela.
6. Rozwijanie spostrzegawczości, szybkości reakcji – na podłodze rozkładamy 2 rzędy kart z cyframi i oczkami z kostki do gry - nauczyciel staje przy wybranej cyfrze, dziecko ma stanąć przy odpowiadającej jej liczbie oczek na kostce. Później zamiana ról.
7. Doskonalenie planowania motorycznego, wzmacnianie mm. posturalnych – Ćwiczenia z dużą piłką- dziecko leży na piłce toczy się w przód i tył i przenosi obręcze, dziecko leży na materacu i toczy piłkę po ścianie w górę i w dół stopami, dziecko toczy piłkę przy ścianie trzymając ją plecami w górę i w dół.
8. Ćwiczenia przenoszenia ciężaru ciała na dużym wałku i piłce – dziecko siedząc na wałku, rozkłada ręce w boki, robi samolot. Terapeuta trzymając dziecko za stopy wprowadza wałek w ruch, dziecko ma utrzymać wyprostowaną pozycję. Później to samo na dużej piłce. Nauczyciel wymyśla zagadki, dziecko ma odpowiadać.
9. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej i równowagi, percepcji wzrokowej, pamięci, rozwijanie planowania motorycznego - tor przeszkód ,, zwierzęta” – dziecko, samodzielnie z desek, kamieni, równoważni i pomocy znajdujących się w sali układa wymyślony tor przeszkód, następnie rozkładamy wzdłuż toru obrazki ze zdjęciami sierści różnych zwierząt i całych sylwet, dziecko szuka która sierść pasuje do którego zwierzęcia.
10. Ćwiczenia równoważne z przekroczeniem linii środkowej ciała – dziecko stoi na dysku, przed nim znajduje się ścianka wspinaczkowa , za nim pachołek z obręczami, zadaniem dziecka jest utrzymanie równowagi i przeniesienie ręką obręczy z pachołka na kamienie ścianki wspinaczkowej z przekroczeniem linii środkowej ciała według instruktażu nauczyciela(kolory piesków z psiego patrolu).
11. Wyciszenie – stymulacja czucia głębokiego – przejście przez tunel sensoryczny.
12. Czynności porządkowe – zaangażowanie dziecka w sprzątanie sali.
13. Czynności samoobsługowe – samodzielne przebieranie się.
14. Ewaluacja – ocena przez dziecko, które ćwiczenie było najciekawsze.