Zajęcia przeprowadzone w dniu 06.03.2023r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat : Muzyka na cztery pory roku.
Cele ogólne:
-usprawnianie koordynacji słuchowo – wzrokowo - ruchowej,
- rozwijanie pamięci słuchowej,
- usprawnianie funkcji słuchowych poprzez analizę i syntezę wyrazów,
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
Cele szczegółowe:
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- rozróżnia dźwięki przyrody,
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby,
- potrafi umiejętnie łączyć ruch z muzyką,
- zapamiętać i odtworzyć układ ruchowy,
- uważnie słucha utworu, ilustruje go ruchem,
Metody:
- Logorytmiczne (ćwiczenia z zakresu techniki ruchu, ćwiczenia percepcyjno-ruchowe, ćwiczenia w muzykowaniu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ortofoniczne, fonacyjne, artykulacyjne),
- Rudolfa von Labana – wiązanie ruchu ze słowem rytmem i muzyką,
- Metoda Carla Orffa – oparte na schemacie metoda- słowo- ruch
- Metoda wg Batti Strauss
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta CD, liście, kasztany, patyki, woda w butelce, ilustracje muchomor,jeżyk, kasztanek, wiewiórka,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z piosenką
2.”Cicho sza...” ćwiczenie dźwiękonaśladowcze - dzieci podczas śpiewania naśladują dźwięki
Cicho, cicho sza – mówią ciii ,
A usłyszysz jak...- nasłuchujemy,
W trawie tupta jeż – tup,tup,tup,
I świergoce ptak – ćwir, ćwir ćwir ,
Cicho, cicho sza, cicho cicho sza – na tej części piosenki dzieci odgadują usłyszane dźwięki, które zagra nauczyciel ( szelest liści, odgłos kasztanów, dźwięk drewienek, odgłosy przelewania wody).
5.„Ruchome kodowanie” – dzieci w rozsypce podskakują w sali zgodnie z muzyką (jesienna zabawa). Kiedy nauczyciel zatrzyma utwór, pokazuje jedną z plansz graficznych przygotowanych do zabawy. Dzieci ilustrują ruchem wskazany obrazek wg instrukcji poniżej.
Wiewiórka – skaczą w miejscu,
Kasztanek– uderzają rękami o kolana,
Jeżyk – zwijają się w kulkę na dywanie,
Muchomorek - stają na jednej nodze i robią „ daszek” nad głową.
6. „ Podnieś rączkę prawą...” - ilustracja ruchowa do piosenki.
6. Piosenka na zakończenie