Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 4 latka
Czas trwania: 15 minut
Cel ogólny:
- zapoznanie z symbolami narodowymi,
- kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,
- budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych,
- wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia.
Cele szczegółowe
- zna polskie symbole narodowe,
- wie, że należy wyrażać się o nich z szacunkiem,
- potrafi rozpoznać i opisać flagę Polski,
- umie opisać godło Polski,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
Metody:
Oglądowa: obserwacja i pokaz
Słowna: rozmowa,
Czynne: metoda kierowania
Aktywizujące : burza mózgów
Formy:
- indywidualna
- Zbiorowa
- Zespołowa
Środki dydaktyczne: godło, flaga, hymn, magnetofon, mapa, obrazki, kartki białe, czerwone
Przebieg zajęć:
1.Śpiewanie i pokazywanie do piosenki ,, Polska’’
Polska to jest piękny kraj,
Tu mieszkamy ty i ja.
Na północy morze szumi,
Na południu górują góry.
W Polsce płynie wiele rzek,
Dużo tutaj lasów też.
Swoje serce Polsce daj
Bo to jest nasz ojczysty kraj.
2. Polska – rozmowa na temat piosenki.
- Jak nazywa się nasz kraj?
- Co płynie w Polsce?
- Co możemy dać Polsce?
3. Mapa Polski – legenda
Rozmieszczenie na mapie Polski ( morza, gór, rzek i lasów).
4. Symbole narodowe – rozpoznanie i utrwalanie nazw symboli narodowych( godło, flaga, hymn). Opisywanie co przedstawia godło i co symbolizują kolory na fladze biel i czerwień.
5. Tworzenie zbiorów z symbolami narodowymi. Losowanie karteczki z symbolem narodowym i umieszczanie go w odpowiednim zbiorze. Przeliczanie elementów danego zbioru i wskazanie liczby odpowiadającej ilości elementów.
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa ,, Biały i czerwony’’.
Jedna połowa grupy otrzymuje kartki białe, druga połowa czerwone. Dzieci, trzymając kartoniki maszerują po sali. Na hasło: ,, biały’’ dzieci unoszą kartki z tym kolorem w górę , na hasło ,, czerwony’’ dzieci trzymające czerwone karteczki unoszą ten kolor w górę. Na hasło ,, biały i czerwony dzieci dobierają się w pary i tworząc barwy biało- czerwone.
7. Podsumowanie zajęć
Dzieci wrzucają karteczkę do odpowiedniego kartonika ( mina uśmiechnięta lub mina smutna). Wyrażają w ten sposób czy zajęcia im się podobały czy też nie.