Scenariusz zajęć –„ Kolorowe bombki”
Treści z podstawy programowej:
I. 5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
I. 8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
III. 5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III. 9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy;
IV. 2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV. 8) wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp.,
IV. 12) klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
Działania z programu i harmonogramu działań podnoszących efekty kształcenia:
1. Nabywanie umiejętności wypowiadania się w języku polskim.
2. Rozwijanie zainteresowań matematycznych dzieci.
3. Rozwijanie zainteresowań językiem obcym.
4. Motywowanie dzieci do nauki poprzez stosowanie różnych metod pracy.
5. Rozwijanie kreatywności dzieci.
6. Indywidualizacja procesu edukacyjnego.
7. Wspieranie dzieci w procesie edukacyjnym.
Umiejętności kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Porozumiewanie się w języku obcym.
3. Kompetencje matematyczne.
4. Kompetencje informatyczne.
5. Umiejętność uczenia się.
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8. Świadomość i ekspresja kulturalna.
Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania i wnioskowania; wdrażanie do wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- segreguje przedmioty ze względu na dwie cechy (kolor i wielkość)
- kształtuje umiejętność odkodowywania informacji
- rozwiązuje zagadkę słowną
- rozumie zasady bezpieczeństwa podczas manipulowania bombkami
- bierze udział w zabawie ruchowej
- ozdabia sylwetę bombki według własnego pomysłu
Metody:
- praktycznego działania
- słowna (instrukcja)
- zadań stawianych do wykonania
- oglądowa
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- mata do kodowania, bombki, sylweta choinki, sylwety bombek w czterech kolorach i o różnej wielkości, magnetofon, paski bibuły, sylwety bombek do ozdabiania, kolorowy papier, wstążki, klej, nożyczki, pozytywka.
Przebieg zajęć
1.„Iskierka przyjaźni”- powitanie w kole.
Wprowadzenie w tematykę zajęć: rozwiązywanie zagadki słownej.
W paseczki, kropeczki,
błyszczące, matowe,
Podłużne, okrągłe,
Stare i nowe.
W święta zdobią gałązki świerkowe. /bombki/
2. „Jaka jest bombka choinkowa?” – oglądanie bombek choinkowych, poznanie ich faktury. Poznanie określeń: gładka, szorstka, błyszcząca, wypukła. Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zawieszania ich na choinkę.
3. Rytmiczny podział słów: bombeczka i gwiazdeczka z jednoczesnym wyklaskiwaniem, tupaniem, podskakiwaniem.
4. „Porządek na macie”- zabawa dydaktyczna. Układanie sylwet bombek według wielkości i koloru z wykorzystaniem maty do kodowania. Porównywanie wielkości bombek; układanie na macie bombek w danym kolorze od najmniejszej do największej. Wdrażanie do wykorzystania słownictwa dotyczącego wielkości przedmiotów: mała, większa, największa.
5. „Niezwykłe bombki” – zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje pasek kolorowej bibuły. Porusza się z nim swobodnie po sali przy dźwiękach tanecznej muzyki. Podczas przerwy w muzyce, układa na dywanie z pasków bibuły wymyślone przez siebie bombki.
6. „Projektujemy najładniejszą bombkę choinkową” – zabawa plastyczna; ozdabianie szablonu bombki według własnego pomysłu świątecznymi elementami. Porządkowanie sali po zajęciach.
7. Zakończenie zajęć w kole – dzieci przekazują sobie pozytywkę i słuchają melodii świątecznej. Zaproszenie do zabaw dowolnych.