SCENARIUSZ ZAJĘĆ PT. „ZWIERZĘTA DOMOWE"
Obszary podstawy programowej: I.2,I.4,I.5, I.6,III.5,IV.2, IV.9,IV.18, IV19,
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań zwierzętami
• zapoznanie z wybranymi zwierzętami domowymi
• wdrażanie do uważnego słuchania
• rozwijanie logicznego myślenia i koncentracji uwagi
• doskonali sprawność umysłową i manualną
Cele szczegółowe:
• wymienia nazwy zwierząt domowych
• rozumie na czym polega opiekowanie się zwierzętami
• odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
• liczy w zakresie liczby 3
• rozróżnia i naśladuje dźwięki wydawane przez poznane zwierzęta
• przykleja elementy w odpowiednie miejsce
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody:
• czynna – zadań stawianych dziecku, aktywność własna
• słowna - rozmowa, słuchanie czytanego tekstu, objaśnienie
• oglądowa- pokaz
Formy:
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza D. Kossakowskiej pt. „Domowi przyjaciele”, ilustracje zwierząt, sztalugi, talerzyki papierowe, wycięte elementy do przyklejania, klej, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt, piosenka „Każdy ma jakiegoś bzika” zespołu Fasolki, kolorowe krążki,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa poranna „Kotki piją mleczko” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dzieci poruszają się na czworakach, podczas trwania piosenki „Każdy ma jakiegoś bzika” zespołu Fasolki, na przerwę w piosence: kotki piją mleko, dzieci zatrzymują się przy kolorowych krążkach (miseczkach) i naśladują picie mleka.
2. Słuchanie wiersza D. Kossakowskiej pt. „Domowi przyjaciele” – uważne słuchanie wiersza . Wypowiedzi dzieci na temat zwierząt domowych. Odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza;
Staś ma super przyjaciela,
Na spacery go zabiera.
I do parku i do lasu,
Ma dla pieska dużo czasu.
Lubi gonić, podskakiwać
I przeszkody pokonywać.
Kot - to pupil małej Zosi.
Mruczy, miauczy i jeść prosi.
Lubi spać całymi dniami,
I na spacer iść czasami.
Gonić ptaki oraz myszki,
I jeść pokarm z żółtej miski.
Kasia - siostra Klementyny,
Ma w swym domu dwie rodziny.
Rybki oraz trzy chomiki,
Które tańczą w rytm muzyki.
Kasia dba o swe zwierzęta,
O karmieniu ich pamięta.
a) Kim był przyjaciel Stasia?
b) Kto był pupilem małej Zosi?
c) Jakie zwierzęta ma Kasia?
d) Jak należy opiekować się zwierzętami domowymi?
e) Gdzie może spać pies, kot, chomik, rybka, którą mamy w domu?
f) Czego potrzebują zwierzęta, które mieszkają z ludźmi w ich domach?
3. „Co to za zwierzę?” – zabawa dydaktyczna. Na czterech sztalugach rozmieszczonych w rożnych miejscach sali umieszczone są ilustracje zwierząt. Nauczycielka włącza po kolei odgłosy zwierząt, a zadaniem dzieci jest ich rozpoznanie i ustawienie się przy właściwej sztaludze, przedstawiającej dane zwierze. Kiedy dzieci prawidłowo rozpoznają zwierzę, naśladują ich odgłosy. Następnie ich zadaniem jest policzenie zwierząt na sztaludze. Kiedy wykonają zadanie poprawnie nauczyciel odczepia z drugiej strony sztalugi element pieska, który powstanie po odgadnięciu wszystkich odgłosów i poprawnym przeliczeniu zwierząt. Na koniec zabawy – kiedy już zostaną zebrane wszystkie elementy – nauczyciel pokazuje dzieciom, jak z poszczególnych elementów powstanie piesek.
4. „Piesek” – dzieci dostają od nauczyciela powycinane elementy do wykonania pieska oraz klej. Wykonują pracę samodzielnie przyklejając elementy. Gotowe pieski zostają powieszone na wystawie .
5. „Zgaduj – zgadula” – rozwiązywanie zagadek o tematyce poruszanej na zajęciach w ramach podsumowania.
6. Ewaluacja- buźki z minkami, dzieci wybierają odpowiednie minki : wesołe gdy zajęcia im się podobały, smutne gdy zajęcia im się nie spodobały.