Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Temat : Co wiemy o jesieni?
Uczeń: Niepełnosprawność sprzężona: autyzm, niepełnosprawność intelektualna stopnia lekkiego
Cele ogólne:
stymulacja procesów myślenia
stymulacja uwagi i pamięci słuchowej
usprawnianie percepcji wzrokowej
Cele szczegółowe:
doskonalenie sprawności manualnej
stymulowanie rozwoju mowy, motywowanie do udzielania odpowiedzi na pytania
wzbogacenie słownictwa
doskonalenie percepcji słuchowej
stymulacja i podwyższenie uwagi
rozwijanie zdolności twórczych i wyobraźni
poszerzanie wiadomości na temat jesieni
Metody i techniki pracy:
słowna : rozmowa, zagadki, opowiadanie
czynna: zadania stawiane do wykonania
metoda naśladowczo-zabawowa
działań polisensorycznych
rysowanie
Pomoce dydaktyczne:
piosenka „Dmucha wiatr”, głośnik, opowiadanie - „Bajka o kolorach jesieni”, muzyka relaksacyjna (odgłosy lasu), pastele, plastelina, plansze.
Przebieg zajęć
Część wstępna:
1. Wprowadzenie do zajęć, określenie emocji ucznia, pory roku, dnia tygodnia, miesiąca.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć:
3. Rozmowa z uczniem na temat aktualnej pory roku, uczeń udziela odpowiedzi na pytania:
Jaka jest teraz pora roku?
Po czym poznajemy, że jest teraz jesień?
Jaka jest pogada jesienią?
Słuchanie i odgadywanie zagadek o jesieni – nauczyciel czyta zagadkę, uczeń odpowiada.
To łatwa zagadka, tak mi się wydaje.
Jaka po lecie pora nastaje? (jesień)
Jesienią na jabłoni dużo jabłek będzie.
A co będzie na dębie? Wy wiecie! Będą... (żołędzie)
Gdy świeci słońce, stawiasz go w kącie.
Kiedy deszcz rosi, nad głową go nosisz. (parasol)
Spadają z drzewa żółte, czerwone.
Wiatr je niesie w tę i tamtą stronę. (liście)
Część właściwa:
1. Nauczyciel czyta opowiadanie „Bajka o kolorach jesieni”
Na skraju lasu stał wielki klon, a wśród jego liści malutki pajączek miał swój maleńki dom. Domek pajączka miał podłogę z zielonych liści, ściany z zielonych liści, nawet łóżeczko i kołderkę – także z zielonych liści. Dobrze się mieszkało pajączkowi w domku z zielonych klonowych listków. Chroniły go przed deszczem i mocnym słońcem, dlatego bardzo o niego dbał.
– Zawsze tu będę mieszkał i nigdy się nie przeprowadzę, uwielbiam swój zielony domek. Codziennie w nim sprzątam i wycieram kurze delikatną ściereczką z mchu, aby zawsze było czysto i miło, i żeby liście miały piękny zielony kolor.
Pewnego dnia pajączek spał dłużej niż zwykle. Jakoś nie chciało mu się wychodzić z łóżeczka. Zrobiło się zimniej i ciemniej niż do tej pory... Kiedy jednak otworzył w końcu oczy, aż podskoczył z wrażenia.
– Ach, gdzie ja jestem? Co stało się z moim pięknym zielonym domkiem?
Rozglądał się ze zdumieniem dookoła, bo jego domek zrobił się żółto-czerwono-brązowy. Wystraszony pajączek zaczął sprzątać swój domek. Wycierał ściereczką z mchu kolorowe ściany i mebelki, ale one wcale nie robiły się zielone, tylko dalej błyszczały jak złoto w słońcu. Pajączek zjechał po swojej pajęczynie z drzewa i postanowił poprosić kogoś o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
– Hej, lisku, nie wiesz, co stało się z moim domkiem? Spójrz, zrobił się cały żółto-czerwono-brązowy!
– Jak to co?! – roześmiał się lisek. – Rozejrzyj się dookoła, a na pewno sam sobie odpowiesz na to pytanie.
Pajączek spojrzał w prawo i w lewo, ale nic nie przychodziło mu do głowy.
– Hej, jeżyku, mój przyjacielu, może ty mi pomożesz? Wiesz może, co się stało z moim domkiem?
– Jak to co, pajączku?! Rozejrzyj się wokoło i na pewno sam się domyślisz, co takiego się stało.
Jednak pajączek się nie domyślił. Czy to jakieś czary? A może niedokładnie sprzątał swój mały zielony domek?
Rozmowa w oparciu o wysłuchane opowiadanie:
• Co się stało z domkiem pajączka ?
• Kogo poprosił pajączek o pomoc ?
• Dlaczego domek pajączka zmienił kolor?
2. Zabawa ruchowa przy piosence „Dmucha wiatr”.
Dziecko przedstawia za pomocą prostych ruchów treść piosenki.
Dmucha wiatr – dmuchanie
Szumią drzewa – poruszanie dłońmi nad głową z jednoczesnym mówieniem szzzzzzz
Idzie burza – uderzanie dłońmi o uda
I ulewa – robienie młynka rękoma
A ja w domu schowam się – robienie daszku nad głową
Deszcz nie zmoczy mnie – gestykulacja palcem „nie”
Kap, kap, kap, kap, kap – uderzanie paluszkami i stół
Deszcz nie zmoczy mnie – gestykulacja palcem „nie”
Kap, kap, kap, kap, kap – uderzanie paluszkami i stół
Deszcz nie zmoczy mnie – gestykulacja palcem „nie”
3. Skarby Jesieni – Uczeń za pomocą dotyku rozpoznaje przedmioty związane z jesienią znajdujące się w worku (szyszka, kasztan, żołądź, gruszka, liść). Po wyciągnięciu ogląda, wącha i nazywa dany przedmioty, dzieli ich nazwy na sylaby.
4. Zadanie matematyczne – uczeń przelicza kasztany, dopasowywanie ich do odpowiedniej cyfry, układanie z kasztanów cyfry 5 , powielanie przedstawionej na obrazku sekwencji.
5. Praca plastyczna „ Jesienne drzewo”.
Wykonanie pracy plastycznej - „ Jesienne drzewo” przy użyciu pasteli oraz plasteliny.
6. Podsumowanie – rozmowa z uczniem na temat tego co wiemy o jesieni.
Nauczyciel czyta zdania. Dziecko określa, czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli zdanie jest prawdziwe dziecko podnosi kartonik z kolorem zielonym, jeśli fałszywe kartonik z kolorem czerwonym.
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr.
• Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach.
• Liście na drzewach mogą być niebieskie.
• Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy.
• Jesienią przydają się parasole.
• Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
• Lisy zbierają szyszki.
• Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.
• Wiewiórki jedzą ser.
• Wszystkie grzyby można jeść.
• Żołędzie rosną na gruszy.
• Po jesieni nadchodzi zima
7. Zakończenie zajęć.
Pochwalenie ucznia za aktywny udział w zajęciach. Ocenienie pracy, wybranie odpowiednich naklejek.