Scenariusz zajęć świetlicowych
„Jesteśmy małymi ekologami, poidełka dla ptaków z recyklingu wieszamy”
Cel ogólny: utrwalenie wiadomości związanych z segregacją odpadów, kształtowanie opiekuńczej postawy wobec ptaków
Cele szczegółowe: kształtowanie prawidłowych zachowań, troska o własne środowisko,rozwijanie świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów, rozwijanie wiary we własne siły,budzenie odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy, doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami
Metody: burza mózgów, praktycznego działania, słowna
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, butelki plastikowe po napojach, drucik lub mocny sznurek, nożyk do tapet, nożyczki, doniczki, duże podstawki pod doniczki, klej na gorąco.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci, zapoznanie z tematem zajęć.
2. Przypomnienie wiadomości na temat segregacji i recyklingu ( burza mózgów)
Dlaczego należy segregować śmieci?
Jakie materiały nadają się do ponownego przetwarzania?
Dlaczego trzeba dbać o środowisko?
Jak możemy pomagać ptakom?
3. Uczestnicy otrzymują karty pracy z pytaniami do wyboru:
• Co to znaczy segregować śmieci?
- oddzielanie odpadów według ich wielkości
- oddzielanie odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia
• Co można wykorzystać do ponownego przetworzenia?
- szklane butelki po napojach
- papierki po cukierkach
• Co dłużej rozkłada się?
- pampersy
- chusteczki higieniczne
• Recykling to:
- odzyskiwanie surowców wtórnych
- wyrzucanie odpadów na wysypisko
• Co wrzucamy do zielonego pojemnika?
- papier
- szkło
• Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ptaków?
- 1 kwietnia
- 1czerwca
4. Zajęcia praktyczne – poidełka dla ptaków.
Kiedy jest ciepło, a szczególnie w dni upalne ptaki też potrzebują wody. Dlatego warto przygotować dla nich poidełka z czystą wodą. Ptaki uwielbiają kąpiele, które ułatwiają czyszczenie piór.
Prowadzący rozdaje pomoce dydaktyczne i krok po kroku instruuje jak wykonać poidełko.
4a. Wzdłuż butelki , na jej środku wycinamy nożykiem otwór prostokątny. Po obu stronach prostokąta ( krótsze boki ), robimy dziurki, w których wiążemy sznurek lub instalujemy miękki drucik. Takie poidełko napełniamy wodą i wieszamy na gałęzi drzewa.
4b. Innym poidełkiem a zarazem miejscem na kąpiele jest naczynie, które ustawiamy na wysokim pniu, na podwyższeniach aby drapieżniki nie miały do niego dostępu. Doniczkę odwracamy dnem do góry, nakładamy na powierzchnię dna klej na gorąco, przyklejamy dużą podstawkę. Napełniamy czystą wodą.
Należy pamiętać aby nie zmieniać miejsca poidełek, ponieważ ptaki zapamiętują te miejsce.
5.Porządkujemy stanowisko pracy.
6.Podsumowanie zajęć: „troszczymy się o ptaki, recykling wykorzystamy, a wszystko po to, bo o środowisko dbamy”.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
Małgorzata Rzemieniecka