Numer: 50345
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy matematyczne. Scenariusz zajęć, grupa 4latki

Konspekt zajęć
Grupa 4latki,
Temat: „Zimowe zabawy matematyczne”

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 6
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania i segregowania różnych przedmiotów wg kształtu
- rozwijanie umiejętności skupienia uwagi podczas zajęć

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi własnymi słowami opisać wygląd śnieżynki
- prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6
- rozpoznaje i odczytuje zapis kropkowy cyfr
- rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
- klasyfikuje przedmioty wg określonej cechy
- porównuje zbiory
- potrafi odszukać płatki śniegowe o takim samym kształcie i wielkości
- potrafi zapamiętać ułożenie płatków śniegowych i wskazać, które zmieniły miejsce
- potrafi orientować się w schemacie ciała i w przestrzeni
- prawidłowo przelicza w zakresie 6

Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienia
Eksponujące: obserwacja i pokaz
Problemowe: zadań do wykonania
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:
Zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- sylwety śnieżynek (różne rozmiary i kształty)
- kolorowe obręcze
- kartoniki z różną ilością kropek
- papierowe śnieżynki, papierowe chmury
- firana, papierowe śnieżynki (zestaw nr 2)
- odtwarzacz z muzyką, płyta z muzyką

Przebieg zajęć:

1. „Budujemy ciszę” – piosenka, wyciszenie grupy, przygotowanie dzieci do zajęć.
2. „Rozgrzewamy ręce” – zabawa integracyjna. Nauczyciel mówi: Przywitamy się dzisiaj w taki sposób, jakbyśmy rozgrzewali zamarznięte ręce. Będziemy na nie chuchać i pocierać je. Każdy przekaże swoje ciepło osobie siedzącej obok nas. Nauczyciel pierwszy chucha we wnętrze dłoni (hu hu), a potem je rozciera (mówiąc ha, ha). Łączy swoje dłonie z dłońmi dziecka obok. Przedszkolaki kolejni przekazują sobie ciepło w taki sposób.
3. „Śnieżynki” – zabawa matematyczna. Nauczyciel demonstruje różne rodzaje śnieżynek, rozmowa kierowana: co to są śnieżynki, są ciepłe czy zimne, kiedy się rozpuszczą. Następnie porównywanie śnieżynek: wskazywanie największej, najmniejszej, średniej, łączenie w zbiory takich samych, przeliczanie, porównywanie zbiorów, pokazywanie odpowiednich kartoników z kropkami (ile śnieżynek tyle kropek).
4. „Lodowe rzeźby” – zabawa ruchowo – muzyczna. Dzieci zamieniają się w „wirujące śnieżynki”, poruszają się po sali przy muzyce. Na przerwę w muzyce „zamieniają się” w bryły lody (nie ruszają się).
5. „Śnieżynki na chmurkach” – zabawa dydaktyczna. Na papierowych chmurach dzieci układają po dwie śnieżynki na każdej. Liczą chmury oraz śnieżynki. Dzieci zapamiętują ułożenie chmurek. Zamykają oczy, w tym czasie nauczyciel zmienia miejsce śnieżynek. Przedszkolaki otwierają oczy i wskazują, które chmurki zmieniły miejsce.
6. „Połóż śnieżynkę na” – ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni. Nauczyciel rozdaje dzieciom śnieżynki, prosi, aby dzieci położyły śnieżynkę: przed sobą, obok siebie, za sobą, między nogami, na głowie itp.
7. „Tańczące śnieżynki” – zabawa ruchowa. Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup, każda grupa chwyta firankę, która imituje śniegową chmurę. Dzieci kładą na nią swoje śnieżynki. Dzieci w takt muzyki delikatnie bądź mocniej poruszają tkaniną.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Kamila Ćwiklińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.