SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 – LETNICH
Temat kompleksowy: Zima i zwierzęta.
Temat zajęcia: Zwierzęta zimowa porą.
Cele ogólne:
uświadomienie dzieciom konieczności dokarmiania zwierząt w czasie zimy;
rozwijanie i doskonalenie umiejętności matematycznych;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozwiązuje zagadkę słowną;
poznaje warunki panujące w lesie w czasie zimy;
wie jak wygląda karmnik, paśnik i na czym polega praca leśnika;
czyta globalnie wyrazy: las, ptaki, karmnik, paśnik;
słucha wiersza i odpowiada na pytania dotyczące tekstu; wypowiada się;
liczy, przelicza; kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą;
doskonali umiejętność określania kierunków;
wyznacza drogę według instrukcji;
zgodnie współdziała w grupie;
uczestniczy w zabawach ruchowych;
Cele wynikające z realizacji Podstawy Programowej:
Dziecko:
I.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, muzycznych;
I. 7) używa chwytu pisarskiego podczas pisania;
II.8) dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego;
III.5) przyjmuje i respektuje zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie;
III.8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.2) wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego;
IV.4) odczytuje wyrazy;
IV.5) rozwiązuje zagadki;
IV.7) reaguje na sygnały, aktywnie słucha muzyki;
IV.8) określa kierunki i miejsca na kartce papieru;
IV. 11) określa położenie przedmiotów;
IV.14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
IV.15) przelicza, liczy obiekty;
IV.18) posługuje się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt.
Metody:
- słowna, czynna- zadania stawiane dziecku, oglądowa; Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
- tekst zagadki; szablony tropów sarny; ilustracje przedstawiające zwierzęta leśne, ptaki; paśnik; tekst wiersza „Czym karmić ptaki” M. Tokarczyk; szarfy; mata do kodowania; Karty Pracy- kodowanie ; CD z piosenką „Pomóż ptakom”; obrazki z cyframi; tamburyno
Przebieg zajęć:
1. Powitanka „Witam wszystkie dzieci, które...”.
2. Wysłuchanie zagadki:
Sosnowy, dębowy, stary lub młody,
rosną w nim grzyby, rosną jagody. ... (las)
3. „Tropy na ziemi” – opowieść ruchowa połączona z zabawą matematyczną
N. zaprasza dzieci na wycieczkę do lasu. Dzieci układają z szarf wąską dróżkę. N. po jednej i drugiej stronie dróżki układa wydrukowane na kartce tropy sarny. Idąc ścieżką opowiada dzieciom, że las jest domem zwierząt. Pyta, jak należy się zachowywać w lesie. Zwraca uwagę, na pozostawione tropy i pyta jakie zwierzę mogło je zostawić.
Przeliczanie tropów – wskazywanie odpowiedniej liczby. Ile tropów by zostało, gdyby ktoś zadeptał dwa, ...
4. „Wyprawa do lasu” - zabawa ruchowa z elementami metody W.Sherborne
N: Wyruszymy dziś na wyprawę do lasu. Po drodze możemy napotkać różne przeszkody, dlatego dobierzcie się parami. Idziemy!
- Uwaga! Zwalone drzewo - Jedna osoba będzie „zwalonym drzewem”, druga musi pokonać przeszkodę przechodząc i unosząc wysoko nogi (wyczucie kolan)
- Uwaga! Duży kamień na drodze - Jedna osoba będzie „dużym kamieniem”, który trzeba usunąć ze ścieżki, druga siada plecami do niej i próbuje go przesunąć(wyczuwanie siły)
- Uwaga! Złamany konar - Jedna osoba tworzy „złamany konar drzewa”, druga przechodzi pod nim i pod innymi „konarami” (ćwiczenie w grupie, wyczucie współpracy)
- Jesteśmy w lesie - Każde dziecko indywidualnie - „Wiatr kołysze konarami drzew” (ćwiczenie twórcze)
5. „Zimowy las”- rozmowa o warunkach panujących obecnie w lesie.
- Jak wygląda las obecnie?
- Jak wyglądają drzewa?
- Czym jest pokryta ziemia?
6. Rozmowa na temat zwierząt żyjących w lesie:
- Jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie?
- Jak przygotowują się do zimy? (burza mózgów)
- W jaki sposób ludzie mogą pomóc przetrwać zwierzętom zimę?
(N. pokazuje obrazek paśnika i wyjaśnia, że jest to „stołówka” np. dla saren. Leśniczy wkłada do niego pożywienie -siano oraz sól do lizania, która zawiera minerały, czyli składniki pożywienia niezbędne do przetrwania zimy.
7. Wysłuchanie wiersza „Czym karmić ptaki?” Magdaleny Tokarczyk
Ta historia dzieci dziś będzie krótka,
która przypomina o tym, by mieć dobre serduszka.
Wiec małym i dużym dzieci w potrzebie pomagają.
A gdy zimą chłody i mrozy przybywają.
Pani Zima spowija świat białą kołderką.
Pamiętaj o ptakach, które nic do jedzenia nie mają!
Lecz zapamięta! Ptaki dokarmiamy tylko wtedy, gdy one same pożywienia znaleźć już nie zdołają!
A jak pomagamy?
Chyba dobrze wiecie, że do karmnika pożywienie ptakom sypiemy.
Ale okruszków chleba ptakom nigdy nie dajemy!
Bo pyszny chlebuś tylko przedszkolaki zjadają,
a ptaki po chlebusiu tylko brzuszku pobolewają.
Za to pamiętaj przedszkolaku drogi, o słonince na sznurku – to przysmak sikorki.
Kosy za to jabłuszka pysze zjadają, więc powbijajcie je na gałązki.
A gdy na spacerze łabędzie spotkasz to rzuć im garść zbóż.
Wróble, nam dobrze przecież znane z ochota zjedzą: proso, słonecznik łuskany i drobną kaszę.
Na zakończenie powiem jeszcze Wam, o czystość w karmniku zawsze dbaj.
I w bezpiecznym miejscu karmnik swój daj.
By ptaki bezpieczne były,
o dzikie zwierzęta się nie martwiły.
8. Rozmowa na temat wiersza połączona z prezentacją ilustracji.
9. „Ptaszki do karmnika” – zabawa ruchowa do piosenki „Pomóż ptakom”.
10. „Prawda – fałsz” – quiz
- Wiewiórka gromadzi zapasy na zimę.
- Hałasujemy w lesie.
- Niszczymy domy zwierząt.
- Dokarmiamy zwierzęta w czasie zimy.
- Jeż zasypia na zimę.
- Leśniczy dostarcza pożywienie do paśnika.
11. „Znajdź drogę” – kodowanie na dywanie
12. „Zaprowadź gila karmnika” – Karta Pracy - kodowanie