Konspekt do lekcji matematyki:
Klasa: VI
Temat lekcji: „Obliczanie pól powierzchni i objętości w zadaniach praktycznych - Powtórzenie”
Metody prowadzenia lekcji: ćwiczebna, pogadanka, klasyczna metoda problemowa
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach
Zasady kształcenia: systematyczności, samodzielności, efektywności, indywidualizacji i zespołowości, poglądowości
Zastosowane środki dydaktyczne: zestawy zadań, arkusze papieru, magnesy, modele brył, ćwiczenia „Matematyka wokół nas”, przybory
Ilość jednostek dydaktycznych: 1
Cele lekcji:
* ogólny:
- przypomnienie wiadomości i umiejętności dotyczących obliczania pól powierzchni i objętości;
* operacyjne:
Uczeń:
- wykonuje rysunki pomocnicze i umieszcza na nich dane,
- zna wzory na obliczanie: pól wielokątów oraz pól figur przestrzennych,
- zna wzory na obliczanie objętości figur przestrzennych,
- rozwiązuje zadania dotyczące graniastosłupów na podstawie ich modeli, rysunków pomocniczych w rzucie,
- oblicza pola wielokątów oraz pól figur przestrzennych,
- oblicza objętość figur przestrzennych,
- rozwiązując zadania, których treść jest związana z życiem codziennym i stosuje w nich umiejętności z zakresu arytmetyki i geometrii,
- stosuje i zamienia jednostki pola i objętości (pojemności),
- wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych.
**PRZEBIEG LEKCJI**
Czynności przygotowawcze:
1. Przywitanie uczniów.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Sprawdzenie zadania domowego.
4. Podanie tematu lekcji „Obliczanie pól powierzchni i objętości w zadaniach praktycznych - Powtórzenie”
5. Podanie celów lekcji.
* Faza zasadnicza
Szczegółowe omówienie:
Przypomnienie wiadomości dotyczących:
- znajomości wzorów na obliczanie pól powierzchni figur płaskich,
- znajomości wzorów na obliczanie pól powierzchni i objętości figur przestrzennych,
- zamiany jednostek długości, pól powierzchni i objętości.
* Losowanie przez uczniów kartek z treścią zadania oraz rozdanie pustych kartek, na których zostają zapisane odpowiednie wzory lub zależność między jednostkami - prezentacja zadania na tablicy.
* Przypomnienie przez uczniów zastosowania poznanych wzorów i jednostek.
- pole kwadratu, pole prostokąta, pole trójkąta, pole rombu, pole rombu (z przekątnych), pole trapezu, pole równoległoboku, pole prostopadłościanu, pole sześcianu, objętość prostopadłościanu, objętość sześcianu, 1 litr, 1 ar.
*Zaproponowanie uczniom podziału na grupy: 3 grupy trzy- lub czteroosobowe (w zależności od liczebności klasy).
- Przypomnienie zasad pracy w grupie.
- Wybór lidera grupy przez pozostałych członków, losowanie jednego z trzech zadań.
- Rozdanie arkuszy papieru oraz dodatkowych kartek na obliczenia.
- Objaśnienie sposobu prezentacji zadania – praca w grupach, prezentacja na tablicy rozwiązanego zadania, ze szczegółowym objaśnieniem sposobu rozwiązania przez lidera.
Do rozwiązania zadania uczniowie wykonują rysunek pomocniczy oraz wykorzystują model danej bryły.
* Wklejenie do zeszytu zestawu zadań.
Zad. 1
Podłoga pana Krzysztofa ma kształt prostokąta o wymiarach 2 m x 4,5 m. Ile płytek w kształcie kwadratu o boku 20 cm potrzebuje pan Krzysztof, aby wyłożyć tę podłogę?
Zad.2
Akwarium Kasi ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 30 cm x 7 dm x 0,5 m. Czy do tego akwarium Kasia może wlać 120 l wody, tak aby woda z akwarium się nie wylała?
Zad 3.
Pudełko Emilii ma kształt prostopadłościanu, którego podstawą jest kwadrat o boku 30 cm, a wysokość pudełka jest trzy razy mniejsza od długość tego boku. Ile kolorowego papieru potrzebuje Emilia na oklejenie swojego pudełka?
* Prawidłowo rozwiązane zadania uczniowie zapisują w zeszytach.
- Ocena aktywności ucznia podczas pracy w grupie na podstawie obserwacji (plusy za pracę na lekcji).
* Faza końcowa
- Krótkie podsumowanie lekcji.
- Zadanie oraz objaśnienie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń).
- Pożegnanie.