Scenariusz zajęć obserwowanych
Data: 15.11.2022 r.
Temat dnia: Telefoniczne zabawy z literą T
Grupa: 5 – latki
Cele główne:
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej;
- poznanie zapisu graficznego litery T
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i utrwala poznane wcześniej litery
- poznaje zapis litery T
- rozpoznaje literę T wśród innych liter
- dzieli wyrazy na sylaby i głoski
- wyszukuje inne wyrazy rozpoczynające się głoską T
- doskonali swoją wyobraźnię i sprawność manualną;
- zna podstawowe urządzenia elektryczne w domu;
- wie jak bezpiecznie obsługiwać urządzenia elektryczne;
- rozwija umiejętność czytania połączeń litery T z samogłoskami;
- rozwiązuje zagadki słowne;
- wypowiada się na określony temat;
- uważnie słucha wiersza;
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- czynna: zadań stawianych dziecku
Pomoce: pudełko, aparaty telefoniczne, wiersz Telefon, tablica demonstracyjna, kartoniki z literami, kartoniki z sylabami, hula-hop, obrazki, kasztany, żołędzie, papier kolorowy, nożyczki, klej
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć. Dzieci wkładają dłoń do pudełka i próbują odgadnąć, co jest w środku. Rozwiązywanie zagadki:
Numer wystukuję albo wykręcam
i ta skrzyneczka sprawia,
że choć rozmówcy mego nie widzę,
na odległość z nim rozmawiam.
2. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza Ryszarda Przymusa „Telefon“. Oglądanie telefonu stacjonarnego i komórkowego. Porównywanie ich wyglądu.
Drr... to ja telefon!
Dzwonię z daleka,
bo ciężko chory
na pomoc czeka.
Drr... to ja, telefon!
Dzwonię do pana,
bo pan polecił
zbudzić się z rana.
Drr... to ja telefon!
W ważnych sprawach dzwonię!
Dzięki mnie ma człowiek
życie ułatwione.
Drr... to ja, telefon!
Strażacy, spieszcie
do samochodów.
Pali się w mieście!
Drr... to ja, telefon!
Chcę przy niedzieli
zaprosić ciebie
do cioci Heli.
Rozmowa na temat wiersza:
O czym opowiadał wiersz?
Jaki dźwięk wydawał telefon? (naśladuj dźwięk telefonu)
Kto czekał na pomoc?
W jakich sprawach dzwonił telefon?
Gdzie jechali strażacy?
Do kogo chciał zaprosić telefon?
Jak miała na imię ciocia?
Jak sądzisz, czy telefon ułatwia nam życie? Jeśli tak, to dlaczego?
3. Prezentacja litery T na tablicy demonstracyjnej. Opisywanie jej wyglądu. Porównywanie wyglądu małej i wielkiej litery T. Wyszukiwanie liter T wśród innych poznanych wcześniej liter rozsypanych na dywanie.
4. Która litera zniknęła? - ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej. N. rozkłada kartoniki z poznanymi literami. Dzieci zamykają oczy. N. zakrywa jedną z liter, a zadaniem dzieci jest odgadnąć którą.
5. Wyszukiwanie innych wyrazów, w nagłosie których słychać T.
6. Zabawa ruchowa – dzieci swobodnie biegają po sali. Na dywanie leżą obręcze. W środku każdej obręczy umieszczona zostaje jedna litera. Na podniesienie kartonika z daną literą, dzieci ustawiają się w wyznaczonym miejscu.
7. N. rozkłada na dywanie obrazki. Zadaniem dzieci jest połączyć obrazek z literą, którą słychać w nagłosie nazwy obrazka.
8. Rozsypanka literowa. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel rozsypuje kartoniki z poznanymi literami oraz utworzonymi z nich sylabami. Dzieci wybierają litery lub sylaby, które rozpoznają i próbują z nich ułożyć proste wyrazy.
9. Głuchy telefon – zabawa wyciszająca. Nauczyciel podaje na ucho pierwszego dziecka hasło. Dzieci podają sobie po kolei dane hasło, aż dotrze do ostatniego dziecka w kręgu.
10. Dzieci układają na szablonie z kasztanów i żołędzi literę T.
11. Tygrys – praca plastyczna. N. odczytuje treść zagadki:
Kiedy zaryczy w dżungli,to - powiem wam w sekrecie,
że nawet jemu paski jeżą się na grzbiecie.
Dzieci wycinają po śladzie literę T po śladzie. Następnie rysują czarne paski, przyklejają oczy i pysk tygrysowi.