Scenariusz zajęć z okazji Dnia Kulinarnego
dla dzieci 3,4,5,6-letnich
Temat dnia: Dzień Kulinarny
Prowadzący: Justyna Rokosz, Weronika Torkoniak
Cel ogólny:
- poznanie potraw z różnych krajów świata.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie z zawodem kucharza i jego atrybutami,
- poznanie ciekawostek o różnych krajach,
- rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje strój i akcesoria kucharza,
- wie, jakich zasad trzeba przestrzegać podczas gotowania,
- skupia uwagę podczas prezentacji,
- bierze aktywny udział w zajęciach.
Metody pracy:
- słowna,
- burza mózgów,
- oglądowa,
- praktycznego działania.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: dekoracja sali(kucharz, garnek, napisy: smacznego w różnych językach wykonane z brystolu), ubiór i akcesoria symbolizujące dany kraj, tablica interaktywna, magnetofon, płyta CD.
Przebieg dnia
Część wstępna
1. Powitanie
Nauczycielka wita dzieci i tłumaczy cel dzisiejszego spotkania.
2. „Praca kucharza”: rozmowa
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Kto to jest kucharz?,
- Co robi kucharz?,
- Czy praca kucharza może być niebezpieczna?,
- Jakich zasad należy przestrzegać podczas gotowania?
Dzieci wypowiadają się na temat pracy kucharza. Nauczycielka uzupełnia dzieciom wiedzę i zwraca uwagę, że zadaniem kucharza jest znajomość produktów spożywczych oraz przyrządzania z nich posiłków.
2. Prezentacja multimedialna
Każda grupa prezentuje dany kraj(flaga, godło, zabytki, taniec, itp.) za pomocą tablicy multimedialnej. Następnie nauczycielka włącza zdjęcia potraw dzieci, które przyrządzały
w domu z rodzicami. Każde dziecko omawia swoją potrawę(symbolizującą dany kraj).
3. „Ruch to zdrowie”: zabawa muzyczno-ruchowa
Po każdej prezentacji nauczycielka prowadzi zabawę muzyczno-ruchową.
Literatura:
1. Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego.
2. Program Wychowania Przedszkolnego „Rośnij z Didasko”- WSiP, Warszawa.