Numer: 50288
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne powroty ptaków. Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków

Scenariusz zajęć
dla grupy 3-latków

Temat dnia: Wiosenne powroty ptaków
Prowadzący: Justyna Rokosz
Cel ogólny:
- poznanie warunków życia ptaków, naturalnego środowiska sprzyjającego ich życiu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- skupia uwagę,
- wypowiada się,
- w rytm do muzyki naśladuje lot ptaków,
- reaguje na hasło,
- podaje cechy charakterystyczne ptaków,
- reaguje na pauzę w muzyce,
- rozpoznaje i nazywa ptaki, które wydają dźwięki,
- naśladuje dźwięki ptaków,
- bierze aktywny udział,
- jeśli zajęcia podobały/nie podobały się umieszcza papierową jaskółkę do wybranego przez siebie pudełka,
- uzasadnia swój wybór.
Metody pracy:
- oglądowe- pokaz,
- słowne- rozmowa,
- czynna- zadania stawiane do wykonania,
- eksponująca- prezentacja.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: teatrzyk, rekwizyty nawiązujące do treści wiersza, magnetofon, płyta CD, tablica i prezentacja multimedialna, obręcze, tamburyno, styropianowe jajka, dwa pudełka z uśmiechniętą i smutną miną, papierowe jaskółki.
Część wstępna
1. Nauczycielka zaprasza dzieci na krótkie przedstawienie.
Część właściwa
1. „Bocian”: teatrzyk na podstawie wiersza
Nauczycielka za pomocą teatrzyku oraz pluszowego bociana prezentuje treść wiersza. Dzieci uważnie słuchają.
2. Rozmowa na temat treści wiersza: „Bocian”
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania na temat treści wiersza. Dzieci wypowiadają się. Nauczycielka podsumowuje wypowiedzi dzieci, prezentując rekwizyty nawiązujące do treści wiersza.
Pytania pomocnicze:
- Jaki ptak wystąpił w teatrzyku?;
- Skąd przyleciał bocian?;
- Przed czym uciekał bocian?;
- Kto witał bociana?;
- Co bocian chciał zrobić?;
- Co to jest gniazdo(prezentacja gniazda)?;
3. „Bociany wracają do gniazd”: zabawa orientacyjno-porządkowa
Nauczycielka zamienia dzieci w bociany i rozkłada na dywanie obręcze. Następnie gra na tamburynie, a dzieci w rytm do muzyki naśladują lot ptaków. Na hasło „Bociany wracają do gniazd” dzieci wchodzą do środka obręczy.
4.„Powroty ptaków”- rozmowa
Nauczycielka za pomocą prezentacji multimedialnej prezentuje dzieciom inne ptaki(np. żuraw, jerzyk, skowronek, wilga, szpak, jaskółka, pliszka, dudek), które przylatują wiosną do Polski. Dzieci z pomocą nauczycielki opisują ich cechy charakterystyczne. W międzyczasie nauczycielka zwraca uwagę, że kukułka nie buduje gniazd i podrzuca jajka innym ptakom. Na koniec nauczycielka wyświetla na tablicy trasę powrotów ptaków.
Pytania pomocnicze:
- Czy wiecie jak nazywa się ten ptak?;
- Jak on wygląda?;
- Z czego ptaki zrobiły gniazdo?;
- Gdzie znajdują się gniazda?
5. „Podrzucamy jajka”: zabawa muzyczno-ruchowa
Nauczycielka rozkłada na dywanie obręcze symbolizujące gniazdo i rozdaje dzieciom styropianowe jajka. Następnie zamienia dzieci w kukułki i włącza piosenkę o kukułce. Dzieci naśladują lot ptaków w rytm do muzyki. Na pauzę w muzyce podrzucają jajka do gniazd.
6. „Ptasie odgłosy?”: zabawa dźwiękonaśladowcza
Dzieci wysłuchują odgłosy ptaków odtwarzanych za pomocą tablicy multimedialnej. Z pomocą nauczycielki rozpoznają i nazywają ptaki, które wydają te dźwięki, a następnie głosem je naśladują.
7. Wykorzystanie tablicy multimedialnej:
- memory,
- puzzle,
- kolorowanka.
Część końcowa
1. „Ewaluacja zajęć”: rozmowa
Nauczycielka kładzie na dywanie dwa pudełka, z uśmiechniętą i smutną miną. Następnie każde dziecko dostaje papierową jaskółkę. Jeśli zajęcia podobały/nie podobały się dzieciom umieszczają papierową jaskółkę do wybranego przez siebie pudełka. Na koniec uzasadniają swój wybór.
Literatura:
1. Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego.
2. Program Wychowania Przedszkolnego „Rośnij z Didasko”
3. Wiersz Bożeny Formy pt. „Bocian”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.