X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50282
Przesłano:
Dział: Świetlica

W krainie baśni. Konspekt zajęć świetlicowych

Temat: W krainie baśni
Cele główne:
1) wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji,
2)kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy,
3) budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych
4)Utrwalenie wiadomości na temat baśni,
Cele szczegółowe:
Uczeń: :
1) zna tytuły baśni;
2) potrafi stworzyć baśń na podstawia zaproponowanych haseł,
Metody:
• wykład,
• praktyczno – zadaniowa.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa.
Środki dydaktyczne: zagadki, worek, karteczki z tytułami baśni, lustro, dynia, jabłko, poduszka, zegar, łupina orzechu, pojemnik, małe karteczki z hasłami, np.: zielony balonik, czarny kot, szalona miotła itp., farby.

Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna:
• Przywitanie z dziećmi, zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.
• Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
• Wyjaśnienie pojęcia baśni
BAŚŃ – to fantastyczna opowieść o nadnaturalnych postaciach i zjawiskach, zawierająca często naukę moralną.
• Kim są bohaterowie baśni?
-postacie realistyczne
-postacie fantastyczne
-postacie realistyczne występują obok bohaterów fantastycznych
-bohaterowie obdarzeni są siłami nadnaturalnymi – nadzwyczaj silni, nadzwyczaj piękni; ich cechy są wyolbrzymione; mogą przybierać inną postać
• Kiedy i gdzie rozgrywają się wydarzenia?
Wydarzenia dzieję, się w nieokreślonym czasie i miejscu. Nigdy nie jest podane miejsce, ani czas wydarzeń, czyli nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie.
Co może występować w baśni obok bohaterów?
-przedmioty fantastyczne, np.: czarodziejska różdżka.
-wydarzenia fantastyczne, np.: stuletni sen.
-ożywiona przyroda (uosobienie), np.: mówiące zwierzęta.
2.Faza główna:
• Dzieci próbują odgadnąć zagadki znanych im baśni. Nauczyciel zapisuje je na arkuszu papieru i umieszcza w widocznym dla wszystkich miejscu.
1. Była dobra, była ładna,
zgrabna, a w dodatku
całkiem tycia, tyciusieńka
i mieszkała w kwiatku.
nie lubiła mrozu zimy,
tylko ciepło lata
i znalazła dom wśród elfów,
hen na końcu świata.
2. Wszyscy chórem je uznali
za straszne brzydactwo,
więc wciąż drwiło i szydziło
z niego całe ptactwo.
Biedne kaczę nie wiedziało,
co z nim dalej będzie,
aż w słoneczny dzień wiosenny
stało się łabędziem.
3. Tu gwar, radość i zabawa,
pachną ciepłem święta,
a tam kuli się dziewczynka,
bosa i zmarznięta.
4. Zła królowa mrozu
i wielkiego chłodu
zamieniła serce chłopca
w mały sopel lodu.
I nic na to, moi drodzy,
poradzić nie mogę-
zanim Gerda znajdzie Kaja,
długą przejdzie drogę.
Odpowiedzi do zagadek: 1- „Calineczka”, 2- „Brzydkie kaczątko”, 3- „Dziewczynka z zapałkami”, 4- „Królowa Śniegu”
• Praca w grupach. Dzieci losują karteczki z tytułami baśni, które znają. Mają za zadanie za pomocą pantomimy przedstawić bohaterów wylosowanej baśni, a pozostałe dzieci próbują odgadnąć tytuł baśni.
• Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski worek”- rozpoznawanie kształtu przedmiotów (występujących w baśniach) dotykiem.
Lustro -Śnieżka(Grimm)
Dynia – Kopciuszek (Perrault)
Jabłko – Śnieżka (Grimm)
Poduszka - Śpiąca Królewna (Grimm, Perrault)
Zegar – Kopciuszek (Grimm, Perrault)
Łupina orzechu – Calineczka (Andersen)
• Fabuła z kubka” czyli tworzenie baśni na podstawie wylosowanych haseł – praca w grupach. (prezentacja stworzonych baśni)
W pojemniczku umieszczone są małe karteczki z hasłami, np.: zielony balonik, czarny kot, szalona miotła itp. Każda z grup losuje po cztery takie hasła i ma ich użyć w opowiadaniu swojej baśni.
• Praca plastyczna: Kolorowanie kredkami i wyklejanie włóczką konturów bohaterów swoich ulubionych baśni.
3. Faza końcowa:
• Podsumowanie zajęć.
• Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.