Scenariusz zajęć świetlicowy
Temat: Spotkania z okazji Światowego Dnia Pluszowego
Cele ogólne:
• kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych,
• wzbogacenie słownictwa dzieci,
• rozwijanie umiejętności manualnych,
• kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
• zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi.
Cele operacyjne - dziecko:
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• zna podstawowe informacje o życiu i zwyczajach niedźwiedzi,
• zna wybrane bajki i wierszyki o misiach,
• wie, że zabawki należy szanować.
Metody:
• słowna
• oglądowa
• aktywizująca
Formy:
• praca z całą grupą
• praca zespołowa
• praca indywidualna
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci „Misiowy uścisk” – zabawa integracyjna w kole.
Prowadzący wita dzieci zabawą: „Misia uścisk przesyłam w krąg, niech powróci do mych rąk”.
2. Przedstawienie dzieciom celu spotkania, opowiedzenie przez n – la historii pluszowego misia.
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami. Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię – Teddy (od imienia prezydenta: Theodore’a). Teddy ma nawet swój dzień- 25 listopada obchodzony jest światowy Dzień Pluszowego Misia.
3. Zgadywanki. Prowadzący czyta zagadki o misiach. Dzieci indywidualnie podają odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź chłopiec w stroju misia nagradza je słodyczami.
ZAGADKI
1) Żółte futerko
Czerwony kubraczek
Wszystkim jest znany
Ten łakomy misiaczek KUBUŚ PUCHATEK
2) Ma klapnięte uszko
I dla przyjaciół dobre serduszko
Na dobranoc śpiewa
Gdy wieczorynkę zaczyna MIŚ USZATEK
3) Miś odważny
Wszyscy wiecie
Lubi podróżować po świecie
W imieniu jego słychać „kolor” i „gol”
Więc wszyscy zgadną, że to...... KOLARGOL
4) Małe pocieszne misie z gumi - jagód piją soki
A potem długie robią skoki GUMISIE
4.Czytanie wiersz pt. ,,Miś”
Kto misiowi urwał ucho?
No kto – pytam?
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił
Urwał ucho nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para
Naprawimy szkodę zaraz!
O, już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba.
5.Odpowiadanie przez dzieci na pytania dotyczące wiersza pt. ,,Miś”
6.Dzieci w grupach zastanawiają się jak należy dbać o zabawki?
7.Nauczycielka czyta wiadomości o niedźwiedziach.
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i bardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.
Konkurs przyrodniczy
Wysłuchaliście uważnie wiadomości o niedźwiedziach brunatnych. Jeżeli tak. To nasz mini test rozwiążecie bez trudu. Zapraszamy do zabawy chętne osoby, kto zna odpowiedź, szybko się zgłasza.
1. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
a) śpią tylko nocą, a w dzień polują
b) śpią
c) budują domki w śniegu
2. Co niedźwiadki lubią jeść?
a) tylko rośliny
b) zjadają tylko mięso
c) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewka i liście
3. Jak duże są misie po urodzeniu ?
a) tak duże jak kret
b) wielkością dorównują młodemu kotku
c) mają około 25 cm i ważą 1 kg
4. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?
a) Dużo biegają
b) Odpoczywają, żeby nabrać dużo siły
c) Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
5. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
a) Gawra c) nora
b) Karmnik d) buda
8.Zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
9.„ Wykałaczki i rękawiczka”
Czy próbowaliście kiedyś zbierać wykałaczki lub zapałki i wkładać je do pudełka ręką w kuchennej rękawicy? Pewnie nie. A to wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać Spróbujemy się tak wspólnie pobawić. Przygotujcie się. Każdy zawodnik ma do zebrania po 10 wykałaczek. Wygrywa szybszy. Uwaga- Trzeba zbierać po jednej sztuce !
10.W zabawie bierze udział kilkoro dzieci. Zadanie polega na jak najszybszym zjedzeniu miodu z talerzyka tylko za pomocą języka, bez pomocy rąk. Wygrywa ten, kto najszybciej zje miodek z talerzyka i będzie miał czystą buźkę.
11.W zabawie bierze udział kilkoro dzieci. Przybory : kartka papieru, flamastry, chustka do zawiązania oczu. Gra się parami. Każdy zawodnik wybiera sobie spośród kolegów- podpowiadacza, czyli osobę , która widzi i podpowiada jak rysować, jakiego flamastra użyć. Zawodnik ma za zadanie narysować misia z zasłoniętymi oczyma.
12.Galeria Misiowych postaci – konkurs plastyczny
Przed wspólnym spotkaniem ,wszystkie dzieci miały za zadanie, wykonać z plasteliny figurkę swojego ulubionego misia.
14. Podsumowanie zajęć.