Numer: 50273
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkamy w Europie

Scenariusz zajęć otwartych dla dyrektora oraz zespołu szkolno-przedszkolnego. Zajęcia przeprowadzone w grupie dzieci 3, 4- letnich w dniu 24.04.2023 r.
Prowadząca: Natalia W.
Temat: „Mieszkamy w Europie”
Data: 24.04.2023 r.
Cele główne:
- rozwijanie umiejętności mowy,
- kształtowanie postawy patriotycznej,
- budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych,
- wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia,
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej,
- rozwijanie umiejętności czytania globalnego,
- rozwijanie zdolności manualnych,
- rozwijanie zdolności wokalnych,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej.
- rozwijanie umiejętności różnicowania wymagań edukacyjnych w trakcie zajęć.
Cele szczegółowe:
- dziecko posługuje się napisami: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja;
- dziecko odpowiada na pytania,
- dziecko zna symbole narodowe,
- dziecko potrafi rozpoznać flagi państw sąsiadujących z Polską,
- dziecko zna pojęcie Unii Europejskiej, wie, kto to jest patriota,
-dziecko potrafi starannie wykonać pracę plastyczną,
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca.
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- praca w parach.
Metody:
Metody czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
Metody oglądowe:
- osobisty przykład nauczyciela;
Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadanie,
- objaśnienia i instrukcje.
Metody aktywizujące:
- burza mózgów
Pomoce:
koperty z imionami dzieci, ilustracje: flaga Polski, flaga Unii Europejskiej, flagi państw sąsiadujących z Polską, plansza demonstracyjna przedstawiająca Polskę, globus, napisy: Warszawa, Wisła, Odra, Morze Bałtyckie, Unia Europejska, Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja, pieczątki z uśmiechniętą buźką, płyta CD.

Podstawa programowa:
1.2 Dziecko przestrzega reguły obowiązujące w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
4.2 Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
5.4. Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
8.1. Dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
14.2. Dziecko potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach.
15.3. Dziecko wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
15.4. Dziecko nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej.
Przebieg zajęć:
ETAP WSTĘPNY
1. Przywitanie pani dyrektor, nauczycieli oraz dzieci. „Wszyscy są witam Was”
Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Wyjaśnienie dzieciom czego będą się dziś uczyć. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od zagadek słownych:
- Pytanie nietrudne- każdy to przyzna , jak się nazywa nasza Ojczyzna ? (Polska)
-Biel na niej jest i czerwień, powiewa pięknie, gdy wiatr się zerwie (flaga)
-W górach mieszka wielki ptak. To jest naszej Polski znak
Zobaczysz go kiedyś może, to jest przecież biały...(orzeł )
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
2. Rozmowa z dziećmi na temat „Polska i jej symbole narodowe”.
3. Czytanie wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?”
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.
4. Rozmowa na temat wiersza:
- Kim jesteśmy mieszkając w Polsce?
- Czym jest dla nas Polska?
- Co to znaczy być patriotą?
6. Zabawa bieżna „Lot orłów”. Dzieci jako orły zajmują miejsca w gnieździe (szarfy). Na hasło: Orły latają- dzieci biegają na palcach z rozpostartymi ramionami, na hasło: Orły do gniazda- wracają w wyznaczone miejsce.
7. „Poznajemy sąsiadów Polski”- Ćwiczenia percepcji wzrokowo-słuchowej z wykorzystaniem narządzi TIK.
9. „Mieszkamy w Europie”- Dzieci rozpoznają swoje wizytówki na kopertach. Każde z nich podchodzi i odbiera kopertę. Wszystkie dzieci wysypują zawartość i wykonują polecenia nauczyciela:
-Każde dziecko opowiada, co znalazło w kopercie.
-Dzieci starsze przyporządkowują odpowiedni napis do elementów w zbiorze.
-Dzieci młodsze podają kolory i nazwy elementów zbioru.
-Dzieci starsze odpowiadają na pytanie: Jaki element nie pasuje do zbioru?
10. Śpiewanie piosenki „Polskie znaki”, nagranie z płyty CD.
„Polskie znaki”
1. Flaga i godło to są polskie znaki.
Wiedzą już o tym
nawet przedszkolaki.
Ref.: A jak powiem dzisiaj wam,
że też flagę Polski znam.
A ja powiem dzisiaj wam,
że też godło Polski znam.
2. Ludzie w stolicy
miejsca ważne mają
i polskie flagi wciąż
tu powiewają.
Ref.: A ja powiem...
3. Polskie kolory,
biały i czerwony,
tak często widać
z tej i tamtej strony.
Ref.: A ja powiem...
11. Praca plastyczna „Flaga Polski”.
Każde dziecko dostaje rysunek flagi. Dzieci młodsze wyklejają flagę papierem kolorowym, a starsze plasteliną.
ZAKOŃCZENIE/PODSUMOWANIE
12. Pozyskiwanie informacji zwrotnej od dzieci na temat przeprowadzonych zajęć.
13. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu pieczątki z uśmiechniętą buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.