Konspekt zajęć
Grupa wiekowa 6-latki
Temat zajęcia: „Graficzne opracowanie głoski „d”, na podstawie programu od wierszyka do literki”.
Cel główny: Zapoznanie z obrazem graficznym literki :”d”
Cele szczegółowe:
-aktywizacja rozwoju psychomotorycznego
-usprawnianie czynności analizatorów: słuchowego, wzrokowego, kinestetyczno- ruchowego
-kształtowanie umiejętności grafomotorycznych
-kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
-kształcenie zdolności rozumienia, posługiwania się symbolami abstrakcyjnymi
-kształtowanie kompetencji językowych
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Powitanie iskierką przyjaźni.
2.Wymieniamy imiona osób stojących obok.
3.Piosenka „Prawa ręka, noga prawa”.
4.Wskazujemy teraz swoją prawą nogę, rękę , ucho ......
5. Zagadka: Ma dach i ma piwnicę, ma okna i ma drzwi. Mieszka w nim mama, tata i ty.
6.Jakie mogą być domy?- swobodne wypowiedzi dzieci.
7.Posłuchajcie wierszyka:”Za drogą domek, dwa duże drzewa i drozd na drzewie piosenkę śpiewa.”- „Od wierszyka do literki”-Zeszyt 1,MDS-Wydawnictwo Harmonia
8.Rozmowa na temat wiersza: Co znajduje się za drogą?, Jakie były drzewa?, Co to jest drozd?.
9.Dobieranie zdrobnień: duży dom-mały domek, droga –dróżka, drzewo-drzewko, ptak-ptaszek.
10. Dzielenie słów wiersza na sylaby.
11.Dzielenie słów na głoski: dom, drzewo, drozd, droga.
12.Zabawa ruchowa: Część dzieci jest drzewami, a druga część drozdami. Na sygnał wszystkie drozdy muszą znaleźć wolne drzewo.
13. Rytmiczne powtarzanie wiersza z jednoczesnym wystukiwaniem rytmu na woreczkach.
14. Omówienie wzoru graficznego, przedstawienie litery”d”. Sposób pisania.
15.Pisanie palcem na wzorach.
16.Pisanie na tackach z kaszą.
17.Malowanie palcem po śladzie.
18.Pisanie mazakiem na kartce.
19.Wypełnianie karty ćwiczeń.
20.Omówienie prac.
21.Ćwiczenie relaksacyjne: dzieci dobierają się parami, w rytm relaksacyjnej muzyki masują się po plecach kolczastymi piłeczkami.