Konspekt zajęć indywidualnych 5latek
Prowadząca:
Data:
Temat: Edukacja matematyczna. Odwiedziny Mikołaja.
Cele:
•doskonalenie umiejętności uważnego słuchania,
•utrwalanie wiadomości na temat pory roku,
•doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
•ćwiczenie pamięci wzrokowej,
•doskonalenie umiejętności wypowiadania się na zadany temat,
•rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
•utrwalanie umiejętności liczenia obiektów;
•ćwiczenie orientacji w przestrzeni,
•rozumienie wyrażeń przestrzennych ( na, pod, za, obok, nad),
•dbanie o bezpieczny udział w zabawie.
Metody: słowna, czynna.
Formy pracy: indywidualna
Pomoce: emblematy, karty pracy z zadaniami, liczmany, puzzle, kostka do gry, piankolina, choinka, prezent.
Przedstawiono kilka przykładów ćwiczeń i zabaw do wyboru - w zależności od możliwości psychofizycznych dziecka w dniu zajęć.
Przebieg zajęć:
I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy.
1. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co wydarzyło się w minionym tygodniu i jego doświadczeniach.
2. „Świąteczne Dobble” – gra na spostrzegawczość. Dobieranie obrazków pasujących do siebie.
3. „Świąteczne obrazkowe sudoku” – rozwijanie logicznego myślenia i koncentracji uwagi, wprowadzenie do łamigłówek logicznych. Zapełnienie obrazkami planszy w taki sposób, aby
w każdym wierszu i kolumnie znalazły się wszystkie z dostępnych obrazków (obrazki nie mogą się powtarzać, nie może brakować żadnego z nich).
II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.
1. „Obrazek z obrazka. Mikołaj” – rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi, przeliczania elementów, wyszukiwanie elementu ukrytego pośród dużej ilości obrazków, przelicznie.
2. „Puzzle Mikołaj i renifer” - ćwiczenie pamięci wzrokowej, przeliczanie do 10. Składanie obrazka pociętego na części - bez wzoru.
3. „Szeregi świąteczne” – układanie szeregów, posługuje się sprawnie nożyczkami, wycinając kwadraty. Zapamiętywanie przedmiotów, kształtów, wyrazów prezentowanych w określonej kolejności i odtwarzanie ich.
4. „Wyturlaj Mikołaja’ – doskonalenie percepcji wzrokowej, różnice w obrazkach. Zabawa
z elementami ruchu - rzucanie dużą kostką. Dziecko odnajduje elementy, układa je zgodnie z kodem.
5. „Ile czapek, ile choinek” – przeliczanie elementów, doskonalenie percepcji wzrokowej, spostrzegawczości.
6. „Gdzie jest..” – rozumienie i stosowanie w wypowiedziach wyrażeń przyimkowych (pod, obok, za, nad). Wykorzystanie choinki i prezentu do zabaw w orientacji przestrzennej.
7. „Zestaw klamerkowy” - przeliczanie elementów do 10. Usprawnianie pamięci i kształtowanie umiejętności liczenia.
8. „Labirynt Mikołaja” - koordynacja wzrokowo-ruchowa, kształtowanie logicznego myślenia, doskonalenie prawidłowego trzymania przyrządów pisarskich.
9. „Kierunki” – układanie obrazków zgodnie z podanym kodem. Układanie kształtów według wzoru.
III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca.
1. Praca plastyczna stworzona przy pomocy piankoliny: choinka, bałwanek.
2. Omówienie karty pracy zadanej do domu.
3. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co mu się najbardziej podobało, podziękowanie za wspólnie spędzony czas.