SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5- 6 -LATKI
Temat kompleksowy: Wiosenne powroty
Kompetencje kluczowe: - w zakresie nauk przyrodniczych ...
Rodzaj zajęcia: mowa i przyroda
Temat zajęcia: Wiosenne powroty
Cele główne: -rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych oraz chęci obserwowania otaczającego świata,
-wzbogacanie wiedzy na temat ptaków, które wracają do Polski na wiosnę,
-poznanie wyglądu niektórych ptaków,
-poznanie ich miejsc zimowania i drogi, jaką pokonują, aby uwić w Polsce gniazdo,
Cele operacyjne: -rozwiązuje zagadki słowne,
-potrafi ułożyć zakodowany obrazek,
-wymienia nazwy ptaków przylatujących do nas na wiosnę ,
-wie, jak wyglądają i jakie wydają odgłosy ptaki , przylatujące do nas na wiosnę,
-odczytuje nazwy ptaków,
-dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
-układa ptaki z puzzli ,
-reaguje na sygnał dźwiękowy,
-układa zdania o ptakach, przelicza wyrazy w zdaniu ,
-układa schematy wyrazów,
-tworzy zbiory trzyosobowe,
Metody: podające: objaśnienie, pokaz,
poszukujące: rozmowa kierowana,
aktywizujące: zagadki, gry dydaktyczne, zabawy integracyjne,
praktycznego działania: metoda zadań stawianych dzieciom,
Formy: indywidualna, zespołowa, z całą grupą
Środki dyd. zagadki słowne o ptakach, nagranie odgłosów ptaków do zagadek dźwiękowych- płyta cd, ilustracje ptaków do zagadek rysunkowych, globus, wyrazy do czytania -miejsca i kontynenty, z których przylatują ptaki i nazwy ptaków, mapa Polski, tamburyno, ilustracje ptaków, które przylatują do nas na wiosnę, puzzle przedstawiające wybrane ptaki, ilustracje gniazd tych ptaków, film edukacyjny pt.: ‘Powroty ptaków”, karty pracy,
Przebieg zajęcia
1. Rozwiązywanie zagadek słownych o ptakach przylatujących do Polski na wiosnę:
Pióra biało- czarne, buciki czerwone, uciekają przed nim żabki, gdy idzie w ich stronę.--------------------------bocian
Z wiosna do nas przyleciała, ta ptaszyna czarno- biała,
Murować się nie uczyła, ale gniazdko ulepiła.---------------------------------jaskółka
Śpiewa wysoko piosenki do słonka, głos ma podobny do dzwonka.----skowronek
Gniazdko buduje na cieniutkich trawkach, które się kołysze na lekkich wiatrach.---------------------------------------remiz Każdy słyszy jej kukanie, gdy wiosenny przyjdzie czas, ona z gąsienic czyści las------------------------------------kukułka Po stawie pływają, są okazem piękna, można je zobaczyć w królewskich Łazienkach-------------------------------------łabędź Czarny, duży szary ptak, nazywa się jak dźwig wielki na budowie------===-żuraw
Mówimy o nich, że spać nie dają, gdy w letnie noce pięknie śpiewają---------słowik
Piórka pstrokate, czub do parady z dość długim dziobem chwyta owady------------dudek
Wraca do budki lęgowej na drzewie i czeka z radością na panią szpakową---------szpak
2. Rozwiązywanie zagadek słuchowych o ptakach przylatujących do Polski na wiosnę w oparciu o płytę cd.
3. Odgadywanie nazw ukrytych ptaków.
Dzieci odkrywają okienka i próbują odgadnąć, jaki ptak się pod nimi chowa.
4. Skąd przylatują do nas ptaki na wiosnę?- globus
Nauczyciel pokazuje globus i wskazuje, skąd przylatują ptaki: z Europy Zach., z Europy Płd., z krajów Morza Śródziemnego, z Afryki Płn., z Afryki Środkowej, z Azji Mniejszej i Morza Czarnego,
5. Wielka mapa – zabawa dydaktyczna
a) Nauczyciel z dziećmi układają mapę Polski na dywanie, a dookoła niej napisy miejsc, z których przylatują ptaki. Dzieci odczytują te nazwy (pkt.4).
b) Dzieci przyporządkowują nazwy ptaków do odpowiednich miejsc i kontynentów. Np. Europa Zach.- żuraw, gęś, łabędź; Europa Pdn.- szpak, remiz; kraje Morza Śródziemnego- czajka, skowronek, pliszka; Afryka Płn. - żuraw, kukułka, czajka, wilga; Afryka- bocian, jaskółka, słowik, pliszka, dudek; Azja Mniejsza i Morze Czarne- remiz, skowronek, kukułka.
c) Dzieci starsze szukają ilustracje ptaków i przyporządkowują je do ich nazw, ---głoskowanie wyrazów.
d) Dzieci młodsze przenoszą ilustracje ptaków na teren Polski.
6. Układanie zdań o ptakach i liczenie wyrazów.
7. Zabawa ruchowa „Ptaszki w gniazdach”
Dzieci w grupach trzyosobowych. Dwoje podaje sobie ręce i tworzy gniazdo, a trzecie wchodzi do środka. Na sygnał dźwiękowy nauczyciela – ptaszki wylatują z gniazd, a na inny sygnał powracają. Zmiana ptaszków, itd.
8. Jak wyglądają gniazda ptaków?
Dzieci młodsze układają puzzle przedstawiające wybrane ptaki, a następnie przyporządkowują je do gniazd.
9. Oglądanie filmu edukacyjnego pt.: „Wiosenne powroty ptaków”
10. Karty pracy:
Dzieci oglądają film: starsze zapisują pierwszą literę nazwy ptaka obok jego zdjęcia, a dzieci młodsze zaznaczają „X” przy zdjęciu ptaka, o którym jest mowa w filmie. Starsze rysują schemat wyrazów pod zdjęciami ptaków.