KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
TEMAT: Mikołaj tuż, tuż – czyli jak napisać list do Świętego.
CEL GŁÓWNY:
- utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z redagowaniem listu.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- zna charakterystyczne elementy listu,
- stosuje prawidłowy układ graficzny,
- uwzględnia trójdzielną budowę: wstęp, rozwinięcie, zakończenie,
- stosuje poprawnie formuły grzecznościowe,
- pisze wielką literą zwroty skierowane do adresata,
- dba o estetykę zapisu,
- potrafi prawidłowo napisać list i zaadresować kopertę,
- docenia rolę korespondencji w umacnianiu więzi międzyludzkich,
- pamięta o konieczności odpisywania na listy.
METODY PRACY:
- podająca
- problemowa
- praktycznego działania
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- listy od elfa Fircyka
- list od Świętego Mikołaja
- karty z wypisanymi elementami listu
- karty pracy (schemat listu)
- koperty - wzór
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie i zapisanie tematu lekcji, omówienie celu zajęć.
3. Przeprowadzenie rozmowy z uczniami na poniższe tematy:
- Czy piszą listy?
- Czy lubią to robić?
- Z jakiego powodu je piszą?
- Czy otrzymują listy?
- Czego dotyczą listy, które dostają?
- Czy w dzisiejszych czasach pisanie listów jest popularne?
- Czy to potrzebna umiejętność?
4. Rozdanie uczniom zaadresowanych do nich kopert wraz z listami.
5. Zapoznanie z treścią listów – głośne odczytanie przez wybranego ucznia (załącznik 1).
6. Omówienie przeczytanego tekstu:
- Kto jest autorem listu i do kogo jest on adresowany?
- W jakim celu list został napisany?
- Z jakich elementów powinien składać się list?
7. Sporządzenie notatki do zeszytu:
KOMUNIKAT
NADAWCA ODBIORCA
8. Odczytanie drugiego listu (od Świętego Mikołaja- Załącznik nr 2) i odszukanie elementów konstrukcyjnych listu.
- Uczniowie wskazują charakterystyczne elementy listu i dopasowują do nich odpowiednie objaśnienia.
9. Zwrócenie uwagi na pisownię wielką literą zwrotów grzecznościowych oraz estetykę i staranność zapisu listów.
11. Zapoznanie uczniów zprawidłowym adresowaniem kopert.
- Uczniowie otrzymują i wklejają do zeszytów wzór poprawnie zaadresowanej koperty.
12. Zapisanie zadania domowego:
Napisz list do Świętego Mikołaja, uwzględniając wszystkie elementy charakterystyczne dla tej formy wypowiedzi.
ZAŁĄCZNIK 1
Grenlandia, 21.11.2022 r.
Droga Uczennico!
Nazywam się elf Fircyk i jestem pomocnikiem Świętego Mikołaja. Na pewno zdziwi Cię ten list. Mam jednak nadzieję, że przeczytasz go z uwagą. Przed nami Święta i czas prezentów. A kto zna się na nich lepiej niż Święty Mikołaj. Aby przyszedł do Ciebie
z podarkiem, musisz podpowiedzieć mu, o jakim prezencie marzysz. Najlepiej będzie, jeśli wyślesz do niego list. Zaraz wyjaśnię Ci, jak go napisać.
Otóż najpierw (w prawym, górnym rogu kartki) zanotuj miejsce i datę napisania listu. Nieco niżej, pośrodku, umieść nagłówek, w którym zwrócisz się do adresata w sposób poważny, oficjalny lub lekki, żartobliwy.
Teraz możesz przejść do wstępu. To jakby nawiązanie rozmowy-możesz tu pozdrowić osobę, do której piszesz, podziękować za list, który otrzymałeś, wyjaśnić przyczyny, dla których piszesz, nawiązać do ostatniego spotkania.
W dalszej (właściwej) części listu napisz o tym, co wydaje Ci się interesujące, ciekawe, godne uwagi i przekazania adresatowi. Pamiętaj cały czas o estetycznym i starannym piśmie. Aby okazać szacunek odbiorcy, pisz wielką literą wyrazy „Cię”, „Tobie”, „Twoje” itp.
Wreszcie zakończenie- krótkie pożegnanie, a niżej, z prawej strony kartki- Twój czytelny podpis.
Czy zapamiętałaś najważniejsze zasady pisania listu? Pozdrawiam Cię
i z niecierpliwością czekamy na list od Ciebie.
Fircyk
PS Ten skrót oznacza postscriptum (czytaj: postskriptum), czyli dopisek dany
po zakończeniu i podpisaniu listu. Możesz tu dopisać informację, którą pominęłaś w liście.
ZAŁĄCZNIK 2
Grenlandia, 13 października 2022 roku
Drogie Dzieci z klasy 4a!
Pozdrawiam Was z mroźnej Krainy Świętego Mikołaja. Moje wszędobylskie elfy doniosły mi niedawno, że jesteście niezwykłą grupą dzieci.Postanowiłem więc, że napiszę do Was wyjątkowy, świąteczny list. Pewnie, co nieco o mnie wiecie, ale opowiem Wam trochę o sobie.
Nazywam się Mikołaj, niektórzy nazywają mnie nawet Świętym. Od wielu, wielu lat zajmuję się uszczęśliwianiem ludzi, zwłaszcza dzieci. Szczególnie dużo pracy mam zimą, podczas Bożego Narodzenia. Otrzymuję wtedy bardzo dużo listów z całego świata. Dzieci, a nawet dorośli, proszą mnie o różne prezenty.
A Wy? Mam nadzieję, ze każdy z Was napisze do mnie w tym roku. Czytanie dziecięcych listów i spełnianie Waszych marzeń to moje ulubione zajęcie. Cały rok czekam na ten wspaniały czas. Na co dzień w pracy pomagają mi elfy. Często są nieznośne i psocą, trochę tak jak Wy w klasie, ale zawsze mogę na nie liczyć, tak samo, jak Wasza pani może liczyć na Was. Wy zajmujecie się nauką i zabawą, a moje elfy pracują głównie przy sortowaniu listów, pakowaniu prezentów oraz ich adresowaniu, tak, bym wiedział, komu dostarczyć odpowiednią paczkę.
Dużo wiecie o świecie, więc pewnie nie muszę Wam tłumaczyć, jak to się dzieje, że rano znajdujecie prezent w swoim domu. Najwygodniej mi, jeśli mogę wpaść przez komin, ale czasem korzystam też z okien. Wchodzę, zostawiam prezent i znikam, by zdążyć z podarunkami do wszystkich dzieci. Na szczęście noc jest długa, moje renifery pędzą bez wytchnienia, a elfy są bardzo sprawne.
O Was, moi kochani, słyszałem same dobre rzeczy. Elfy twierdzą, że jesteście bardzo grzeczną klasą i chętnie pomagacie tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wiem też, że jesteście koleżeńscy i pracowici. Obyście zawsze byli tacy wyjątkowi, bym co roku mógł odwiedzać Was z workiem pełnym wymarzonych podarunków.
Moi drodzy, życzę Wam, by w Waszym życiu nie zabrakło uśmiechu, niesamowitych przygód, spełnionych marzeń i odrobiny magii. Cieszę się, że przeczytacie mój list. Już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam listy od Was.
Pozdrawiam ciepło i świątecznie!
Święty Mikołaj
PS Już niedługo Was odwiedzę!:)
Opracowanie: Dominika Janowicz