Scenariusz lekcji edukacji wczesnoszkolnej
przeprowadzonej w klasie I
CELE OGÓLNY ZAJĘĆ
- Wprowadzenie litery k, K
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazów z głoską k
- ćwiczenia doskonalące umiejętność czytania tekstów
- ćwiczenia grafomotoryczne
- nauka pisania liter k, K
- angażowanie uczniów w proces nauczania
Temat lekcji – „Poznajemy literę k, K”
Treści podstawy programowej – I.1. 1)3)4), 2.1)3), 3.1)2). 4.1)
PRZEBIEG:
1.Wspólne śpiewanie piosenki „Wlazł kotek na płotek”
2. Przedstawienie U. maskotki przyniesionej przez N. (pluszowy kot). Spontaniczne wypowiedzi dzieci na temat kotów. Podział wyrazu kot na sylaby i głoski. Rysowanie modelu wyrazu – kot.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiającej stronę z podręcznika („Nowi Tropiciele”, WsiP, klasa 1, część 2, str. 18-19)
Słuchanie ze zrozumieniem tekstu czytanego przez nauczyciela. Wypowiedzi dzieci na temat tekstu i ilustracji.
Pytania pomocnicze:
- Co pani Hela dała kolegom Kamy?
- Co robią dzieci?
- O czym należy pamiętać podczas wspólnej zabawy?
- Wymień nazwy zwierząt, które rozpoczynają się głoską k.
- Znajdź na ilustracjach elementy, w których nazwach słyszycie głoskę k.
Wskazywanie w tekście wyrazów z literami k.
3. Czytanie tekstu przez chętne dzieci.
4. Przyglądanie się literom k, K,
Pytania pomocnicze:
- Co przypomina litera k?
- Wymówcie głośno głoskę K, jak myślicie, to samogłoska, czy spółgłoska?
5. Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do nauki pisania (elementy Metody Dobrego Startu)
(pisanie w powietrzu, na kasz, na tabliczkach)
6. Praca w ćwiczeniach przedmiotowych („Nowi Tropiciele” WSiP, klasa 1, część 2, str. 14)
7. Pokaz litery k, K w liniaturze
8. Pisanie liter po śladzie i samodzielnie – („Nowi Tropiciele” WSiP, klasa 1, część 2, str. 15)
9. Pisanie liter k, K i wyrazów z k,K („Nowi Tropiciele” WSiP, klasa 1, część 2, str. 16)
10. Podsumowanie zajęć (przypomnienie przez U. celu lekcji oraz wyrazów z k)