Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5- letnich.
TEMAT ZAJĘCIA: Jak przedszkolaki pomogły uwolnić wiosnę.
Prowadząca: Żaneta Sipak
Cele ogólne:
1.Rozwijanie mowy i myślenia.
2.Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
3.Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
-uważnie słucha tekstu
-odczuwa potrzebę działania na rzecz innych
-wymyśla fabułę bajki do konkretnych obrazków
-buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym
-podaje prawidłowe rozwiązania zagadek
-przelicza w poznanym zakresie
-odkodowuje program drogi
-interpretuje ruchem muzykę
-wykonuje pracę plastyczną z wykorzystaniem wybranych materiałów
-rozwija kreatywność
-współpracuje w grupie
METODY
-czynna- zadań stawianych do wykonania
-słowna- rozmowa, objaśnienia, metoda żywego słowa
FORMY
-indywidualna, zespołowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: koperta z listem od Pani Wiosny, emblematy
z cyframi:1,2,3,4, obrazki (dziewczynka, drzewo, kot, plecak, krasnoludek, czarodziejska różdżka), mata do kodowania, fiszki do kodowania (postacie 4 dzieci, biedronka, żuk, ślimak, wiewiórka), kody zapisane za pomocą strzałek, 2 koszyki na zakupy, produkty spożywcze, owoce, warzywa, klocki Nemi, koperta z podziękowaniami od Pani Wiosny, nagranie piosenki „Kolorowa Pani Wiosna” (sł. i muz. J. Kucharczyk), nagranie utworu „Pory roku- wiosna”- E Grieg, kolorowe wstążki, farby plakatowe, korki naturalne, kolorowy papier, bibuła, wełna, kolorowe piórka, klej, nożyczki, lizaki z uśmiechniętymi i smutnymi buźkami
Przebieg:
1.Powitanie piosenką w kręgu „Na powitanie” (wg M. Bogdanowicz)
2.Wysłuchanie listu od Pani Wiosny.
Drogie dzieci, zostałam uwięziona w zamku lodowej czarownicy
Przyjść do Was nie mogę
Zamkniętą mam drogę.
Bardzo jest mi smutno
siedzę w wieży sama
za mną zatrzaśnięta
bardzo ciężka brama.
Czarownica, która mnie tu uwięziła
obietnicę mi złożyła.
Jeśli przedszkolaki rozwiążą jej zadania
to będę uratowana.
3.Rozmowa na temat treści listu od Pani Wiosny. Podjęcie decyzji o próbie rozwiązania zadań.
4.Wykonywanie zadań w grupach.
Podział dzieci na zespoły (dzieci siadają w kole, liczą 1,2,3,4- otrzymują takie emblematy, siadają przy stolikach z odpowiednim numerem).
Zadanie 1
Układanie przez dzieci opowiadania, bajki dla czarownicy w oparciu o obrazki (dziewczynka, drzewo, kot, plecak, krasnoludek, czarodziejska różdżka)
Zadanie 2
Rozwiązanie zagadek wiosennych.
Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewał jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci, bo to jest ... (skowronek)
Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały. (bocian)
Te dzielne, nieduże, białe kwiatuszki pierwsze na śnieg wystawiają pączuszki... (przebiśniegi)
Nie ma lepszej lotniczki, ogon niczym nożyczki, Lepi gniazdo pod strzechą, jest dla ludzi pociechą. W powietrzu toczy kółka – kto to taki? (jaskółka)
Zadanie 3.
Zakodowana wiadomość „Kogo spotkały dzieci na spacerze?
Wskazywanie na macie do kodowania drogi dzieci do zwierząt zgodnie z podanymi kodami.
dziewczynka 1-biedronka,
dziewczynka 2- żuk,
chłopiec 1-ślimak,
chłopiec 2- wiewiórka
Zadanie 4.
Rozwiązanie zadania.
„Mama i tata na zakupach”.
Przeliczanie produktów w koszykach mamy i taty. Zaznaczanie ich liczby klockami Nemi. Określanie, kto kupił więcej i o ile.
5.Uwolnienie Pani Wiosny. Wysłuchanie podziękowań.
Dziękuję drogie przedszkolaki
za me uwolnienie.
Zostałam uratowana,
bo udało Wam się rozwiązać zadania.
6.Zaśpiewanie piosenki dla Pani Wiosny „Kolorowa Pani Wiosna”.
7.Taniec kolorów z wstążkami przy muzyce połączony z ćwiczeniami oddechowymi („Pory roku- wiosna”- E Grieg).
8.„Magiczne pudełko od Pani Wiosny”- propozycje prac plastycznych (samodzielny wybór dzieci)
a.„Wiosenna łąka”- malowanie farbami z wykorzystaniem korków naturalnych
b.„Wiosenny wianek”- wykonanie pracy z użyciem dowolnych materiałów tj. kolorowy papier, bibuła, wełna, kolorowe piórka.
9.Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem lizaków z uśmiechniętymi i smutnymi buźkami.