SCENARIUSZ Z
ZAJĘĆ
JĘZYKA ANGIELSKIEGO
TEMAT: Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne oraz zastosowanie ‘some/any’ w zdaniach.
UCZESTNICY LEKCJI: Uczniowie klasy szóstej.
PRZEDMIOT: język obcy nowożytny- angielski.
CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut.
CEL GŁÓWNY:
- Uczeń zna znaczenie ‘some’ i ‘any’ i potrafi je zastosować w odpowiednim zdaniach.
- Uczeń stosuje ‘some’ i ‘any’ w zdaniach twierdzących, pytających i przeczących.
- Uczeń potrafi rozróżnić rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń́ zna:
- rozumie sens prostych wypowiedzi w języku angielskim oraz potrafi budować proste zdania ustnie przy użyciu ‘some i ‘any’.
- buduje zdania twierdzące, pytające i przeczące stosując ‘some’ i ‘any
- tworzy krótkie wypowiedzi ustne odpowiadając na pytania.
- dopasowuje wyrazy do zdań
-uzupełnia zdania używając zwrotów some i any
- potrafi podzielić rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.
POZIOM UMIEJĘTNOŚCI UCZNIA:
- uczeń potrafi tworzyć zdania twierdzące, pytające i przeczące z ‘some’ i ‘any’ oraz z rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi.
- uczeń tworzy krótkie wypowiedzi z życia codziennego.
- uczeń zna nazwy typowych produktów spożywczych.
- uczeń potrafi poprawić błędy w zdaniach.
- uczeń potrafi aktywnie pracować w grupie i indywidualnie.
METODY PRACY:
- rozmowa dydaktyczna.
- czytanie i tłumaczenie tekstu.
- wykonanie ćwiczeń.
- niedokończonych zdań.
- wypowiedź ustna.
FORMY PRACY:
- praca indywidualna.
- praca w parach.
- praca z całą klasą.
- praca z nauczycielem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- karty pracy (rozsypanka wyrazowa, zdania do poprawienia, zdania do uzupełnienia), tablica multimedialna).
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Rozgrzewka językowa
• Powitanie i zapisanie tematu na tablicy i sprawdzenie obecności w dzienniku.
• Określenie celu i formy pracy
• Przypomnienie i ponowne wytłumaczenie zastosowania ‘some’, ‘any’ i rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych w zdaniach.
• Powtórzenie nazw produktów spożywczych, nauczyciel zadaje pytania typu: ‘What do you have for breakfast every day?’, Whats your favourire meal?’
2. Prezentacja materiału.
• Nauczyciel tłumacząc zastosowanie ‘some’ i ‘sny’ w zdaniach twierdzących, pytających i przeczących. Wyjaśnia znaczenie niektórych produktów spożywczych i wspólnie z uczniami grupuje je na rzeczowniki policzalne i niepoliczalne po ówczesnym objaśnieniu jakie w ogóle znamy i stosujemy wżyciu codziennym w języku angielskim
I have some homework to do today.
I don’t have any homework to do every day.
Do I have any homework to do every day?
Na podstawie informacji sporządzonych przez nauczyciela na tablicy, uczniowie samodzielnie tworzą zdania twierdzące, pytające i przeczące.
3. Ćwiczenia wdrażające
• Uczniowie odmieniają czasownik ‘to be’ przez osoby.
I have ___________ (some, any) time.
I don’t have _________ (some, any) time.
Do I have ___________ (some, any) time?
He has _________ (some, any) friends.
He doesn’t have _______ (some, any) friends.
Does he have _________ (some, any) any friends?
• Uczniowie poprawiają błędy w zdaniach.
She has got some flower.
We don’t have some ideas.
Would you like any water?
My mum has some work to do.
4. Zastosowanie języka
• Tłumaczenie I budowa zdań.
Uczniowie w grupach tłumaczą zdania z języka polskiego na język angielski a następnie budują zdania twierdzące, pytające i przeczące.
Jego brat ma troche pieniędzy
+His brother has some dad is a dentist
-His brother doesn’t have any money.
? Does his brother have any money?
5. Zadanie domowe
SOME ANY, RZECZOWNIKI POLICZALNE I NIEPOLICZALNE
Wstaw some lub any:
1. There's ____________ water in the bottle.
2. Have you got ___________ ideas?
3. Does she have ___________ pets?
4. Would you like _____________ coffee?
5. I will make _________ tea.
6. I would like __________ orange juice, please.
7. Do you have __________ flowers?
8. I found __________ money this week.
9. Do you have __________ questions?
10. Does she know __________ friends?
Rzeczowniki policzalne I niepoliczalne
Napisz, czy rzeczowniki jest policzalny czy niepoliczalny.
1. meat- ____________
2. dog- _____________
3. fruit- _____________
4. chocolate- _________
5. air- ___________
6. sister- __________
7. tree- __________
8. girl- _________
9. sandwich- ________