Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 4-5 letnich w dniu 9.11.2006r.
Prowadząca Agata Kowalówka
Temat kompleksowy: Co to jest Polska?
Temat zajęć: "W Wojtusiowej izbie"- poznajemy dawne zwyczaje naszego kraju.
Cel ogólny:
- Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości społeczno-kulturowej poprzez poznawanie tradycji regionalnej;
Cele szczegółowe:
- Przybliżenie dzieciom wyposażenia izby ludowej z regionu krakowskiego;
- Budzenie szacunku dla tradycji regionalnej;
- Dostrzeganie wkładu wielu ludzi w tworzenie kultury narodu;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- pozna starodawne przedmioty, używane dawniej w domach i kto je wykonał;
- wypowie się na temat w sposób zwięzły i komunikatywny;
- prawidłowo wskaże przedmioty o których mowa w wierszach;
- oglądnie dawny wygląd domów, wyposażenie izby ludowej z regionu krakowskiego.
- wzbogaci słownictwo o nowe wyrazy: izba, dzieża, warzecha, moździerz, cepelia.
- przeliczy elementy, porówna i odwzoruje wg ilości;
- podejmie współpracę w realizacji zadania;
- prawidłowo ułoży zagadkę o przedmiotach starodawnych;
- rytmiczne zatańczy, łącząc ruch z muzyką;
- pomaluje sylwetę talerza na wzór talerzy regionalnych, posługując się drobnymi kreskami i plamami, używając wielu kolorów;
Środki dydaktyczne: pacynka - Gapcio, książka J. Porazińskiej "W Wojtusiowej izbie", starodawne przedmioty, będące wyposażeniem wiejskiej chaty (naczynia, warzechy, moździerz, zegar kominkowy, malowane talerze, ozdobne wycinanki, lampy naftowe, koszyk ze słomy, żeliwne żelazka, malowany dzbanek, młynki do pieprzu, świeczniki), elementy do wyposażenia wiejskiej chaty - ilustracje i obrazki, pojemniki z klockami, karteczki z narysowanymi nitkami do liczenia dla każdego dziecka, muzyka magnetofonowa do piosenki "Ładna Baba Jaga", 2 miotły, sylwety talerzy, farby plakatowe
Metody: - czynne: metoda zadań stawianych, metoda ćwiczeń;
- słowne: metoda żywego słowa, rozmowa, zagadki, objaśnienia;
- oglądowe: metoda obserwacji i pokazu, metoda uprzystępniania sztuki.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez pacynkę - Gapcia, który jest zdziwiony czemu na sali jest tyle dziwnych przedmiotów.
2. Zaproszenie do stolika na którym zgromadzono starodawne przedmioty, wchodzące w skład wyposażenia izby wiejskiej z regionu krakowskiego.
3. Rozmowa na temat ekspozycji:
- Gdzie takie przedmioty lub podobne oglądaliśmy?
- Do czego one służą?
- Kto mógł je wykonać i w jaki sposób?
Zwrócenie uwagi na ręczne malowanie, lepienie.
4. Zaproszenie do domu Wojtka, który mieszkał w okolicach Krakowa, dawno temu.
5. Słuchanie fragmentów wierszy J. Porazińskiej "W Wojtusiowej izbie".
6. Odsłonięcie tablicy, na której zamieszczone są sylwety ilustrujące treść wierszy. Wyszukiwanie tych przedmiotów, o których mowa.
7. Zabawa ruchowa "Wędrówka pająka"
Dzieci otrzymują po kartce na której są narysowane nitki pajęczyny i zamieniają się na niby w pająki, wędrują po sali w rytm muzyki, naśladując ruchy pająka w dowolny sposób. Na przerwę w muzyce zatrzymują się przy tym pojemniku, na którym jest karteczka z taką samą ilością nitek. W powstałych grupach układają wierze z klocków, tak aby się nie rozsypały. Należy wykorzystać tyle klocków, ile było poduszek w Wojtusiowej izbie.
8. Zaproszenie z powrotem do Wojtusiowej izby.
- Skąd to wszystko wzięło się w Wojtusiowej izbie? Kto ot wykonał?
- Które z tych przedmiotów służyły do codziennego użytku, a które do ozdoby?
- Gdybyście chcieli urządzić swoje mieszkanie tak jak było dawniej, skąd wzięlibyście te przedmioty? Gdzie je można kupić?
9. Śpiew kołysanki "Na Wojtusia z popielnika" - usypianie Gapcia.
10. "Co się śniło Gapciowi?" - taniec czarownicy przy muzyce, z wykorzystaniem mioteł, śpiew piosenki Ładna Baba Jaga".
11. Układanie zagadek o przedmiotach znajdujących się w Wojtusiowej izbie.
12. Zaproponowanie pomalowania talerzy na wzór starodawnych.
13. Malowanie, dekorowanie sylwet talerzy farbami plakatowymi.
14. Zorganizowanie wystawy. Oglądanie wszystkich prac, wypowiadanie się na temat swojej pracy. Zwrócenie uwagi na pomysłowość w ozdabianiu i użycie wielu kolorów.