Konspekt zajęć z zakresu edukacji polonistycznej w klasie III PL
Data: 11.01.2023r.
Czas zajęć: 45 min.
Nauczyciel: Joanna Goszko
Temat dnia: Zimowe zabawy.
Cele ogólne:
• Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
• Nabywanie umiejętności pracy w grupie.
• Wdrażanie do uważnego słuchania
Poziom wiadomości:
• rozpoznaje dobre i złe zachowania (B)
• rozpoznaje wykrzykniki i pytajniki (B)
• rozpoznaje czasowniki (B)
Poziom umiejętności:
• potrafi ułożyć z rozsypanki sylabowej wyrazy (C)
• potrafi czytać ze zrozumieniem(C)
• potrafi słuchać czytanego tekstu ze zrozumieniem(C)
• potrafi pisać w liniaturze (C)
Cele wychowawcze:
• podejmuje aktywność podczas zajęć
• potrafi współdziałać w grupie podczas lekcji
Cele rewalidacyjne:
• rozwija koordynację wzrokowo- ruchowa
• usprawnianie grafomotoryki
• usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej
Metody:
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Formy:
• Grupowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst A. Frączek ,,Krakanie” , Karty ćwiczeń,,Szkolni Przyjaciele” cz.2, filmik: Kubuś ,, Zabawy na śniegu”- tablica interaktywna, karteczki z poleceniami i zadaniami do wykonania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu do dzienników, sprawdzenie pracy domowej, zapisanie tematu na tablicy.
2. Pogadanka . Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji, powiązanie zdobytych wiadomości z dzisiejszym tematem.
3. Zapisanie tematu do zeszytu.
4. Czytanie wiersza A. Frączek ,,Krakanie”. Nauczyciel czyta wiersz, a uczniowie zaznaczają w nim wykrzykniki i pytajniki. Następnie uczniowie czytają tekst w taki sposób, aby oddać emocje.
5. Układanie i zapisywanie pytań do wiersza. Uczniowie układają i zapisują w zeszycie cztery pytania do wiersza. Pytania zaczynają się od słów: Gdzie? Kto? Co? Jak?
6. Wypisywanie czasowników z wiersza ,,Krakanie”. Uczniowie z pierwszej i drugiej zwrotki wypisują 10 czasowników. Otaczają pętlami czasowniki w czasie przyszłym, ćw.2
7. Układanie z sylab nazw zabaw zimowych. Nauczyciel zapisuje na tablicy w różnej kolejności sylaby, a uczniowie układają z nich nazwy zabaw zimowych.(LEPIENIE BAŁWANA, JAZDA NA ŁYŻWACH, RZUCANIE ŚNIEŻKAMI, ZJEŻDŻANIE NA SANKACH, BUDOWANIE IGLOO)
8. Omawianie zabaw zimowych. Uczniowie omawiają kolejne zabawy-na czym one polegają.
9. Słuchanie opowiadania D. Suwalskiej ,,Zimą trzeba się przebierać”. Po wysłuchaniu tekstu uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
• Kto jest bohaterem opowiadania?
• Kiedy toczy się akcja opowiadania?
• Jakie zabawy zimowe są wymienione w opowiadaniu?
• Jak należy zachowywać się podczas zabaw zimowych?
• Dlaczego nie można wchodzić na zamarznięty zbiornik wody?
• Dlaczego dziewczynka musiała się ciągle przebierać?
10. Ocenianie zachowania dzieci podczas zimowych zabaw. Uczniowie przyglądają się sytuacjom przedstawionym na ilustracjach. Oceniają zachowanie dzieci podczas zimowych zabaw. Nalepiają znak X na rysunki przedstawiające niebezpieczeństwo.
11. Zapisywanie hasła z pamięci. Uczniowie w ciągu liter skreślają powtarzającą się sylabę i odczytują hasło (ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!). Zakrywają je i zapisują z pamięci, ćw. 4
12. Oglądanie krótkiego filmiku dla dzieci: Kubuś ,,Zabawy na śniegu”.
13. Praca domowa. Uczniowie uczą się wiersza Agnieszki Frączek ,,Krakanie” na pamięć. Na naukę wiersza nauczyciel daje uczniom kilka dni.
14. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel umieszcza w czterech miejscach w klasie karteczki z poleceniami. Uczniowie przechodzą kolejno od jednej do drugiej i wykonują polecenia.
Zadania do wykonania:
• wskaż obrazki na których dzieci nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych (Spośród czterech obrazków dwa obrazki są do wskazania).
• Postaw na końcu wybranego zdania wykrzyknik, aby zdanie ostrzegało przed niebezpieczeństwem i odczytaj w tym zdaniu czasowniki. ( Na kartce zapisane są cztery zdania. Uczniowie stawiają wykrzyknik na końcu jednego , właściwego zdania i odczytują czasowniki).
• Zastanów się co z dzisiejszego tematu lekcji było dla ciebie ważne.
• Powiedz w jaki sposób przekonać innych, aby nie ślizgali się po zamarzniętym zbiorniku. wodnym.
15. Uczniowie oceniają zajęcia, czy były ciekawe - wybierając buźkę smutną (nie) lub wesołą (tak).