X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50180
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej "O żabkach w czerwonych czapkach". Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowaczych w grupie dzieci 5, 6-letnich

Temat zajęć: Słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej „O żabkach w czerwonych czapkach” – budowanie wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca staw, treść opowiadania, ilustracje do opowiadania, nagranie muzyki, radio, pudło, różne przedmiot codziennego użytku, ilustracje z podpisami do globalnego czytania.
Cele główne:
- słuchanie utworu literackiego czytanego przez nauczyciela ilustrowanego obrazkami.
– budowanie wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym
- wymyślanie innego zakończenia opowiadania
Cele szczegółowe:
- buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym;
- rozumie treść opowiadania czytanego przez nauczyciela wspieranego obrazkami;
- potrafi rozpoznawać wyrazy do globalnego czytania w połączeniu z obrazkiem;
- bierze udział w zabawach muzyczno-ruchowych;
- wykonuje improwizacje ruchowe na określony temat;
- poszarza zasób słownika czynnego;
- wypowiada się pełnymi zdaniami na temat utworu literackiego;
- nazywa postaci występujące w utworze
- wykazuje zainteresowanie wypowiedziami rówieśników
Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Wprowadzenie do tematu - Nauczycielka prezentuje na tablicy obrazek jednak odsłania tylko część ilustracji. Prosi dzieci, aby zastanowiły się co przedstawia obrazek, informując, że jest on związany z tematyką tego tygodnia. Dzieci podają propozycje. W zależności od aktywności i propozycji dzieci, nauczycielka odsłania kolejną część lub cały obrazek.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej „O żabkach w czerwonych czapkach” – dzieci słuchają utworu literackiego. Nauczycielka czyta opowiadanie i pokazuje obrazki ilustrujące jego treść. Nauczycielka przerywa czytanie pod koniec opowiadania i prosi dzieci, aby zastanowiły się nad tym jak skończyła się przygoda żabek. Dzieci wymyślają różne możliwości zakończenia. Następnie nauczycielka czyta ostatni fragment tekstu i zadaje kilka pytań do treści opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania.
- Dlaczego żabki chciały zmienić swoje stroje?
- Jak miały na imię żabki występujące w opowiadaniu?
- Kto napisał ogłoszenie?
- Kogo zaprosiły żabki na przyjęcie?
- Kto przyszedł na przyjęcie?
- Kto inny jeszcze mógłby przyjść na przyjęcie żabek?
- Kto ostrzegał żabki?
- Jakie stroje uszyły żabki?
- Czy to był dobry pomysł?
- Dlaczego kolor zielony jest odpowiedni dla żabek?
2. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Nad stawem”- Nauczycielka włącza dowolną muzyka. Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci maja „zamienić się” w: żabki, kamienie, staw, kaczki, lilie wodne unoszące się na wodzie, chłopcy w staw, dziewczynki- w kaczki pływające po stawie itp.
3. Zabawa językowa „ Skarby rybaka” - Nauczycielka pokazuje dzieciom pudło, w którym znajdują się różne przedmioty (kamień, zabawkowa wędka, damski but, okulary przeciwsłoneczne, łyżka itp.) Informuje dzieci, że w tym pudle znajduję się rzeczy, które pewien rybak wyłowił ze stawu. Zadaniem dzieci jest wyciąganie kolejnych rzeczy z pudła i zastanowienie się jak znalazły się w stawie. Chętne dzieci podają swoje propozycje.
4. Zabawa gramatyczna - Nauczycielka wiesza na tablicy ilustracje z podpisami. Odczytuje wyrazy wspólnie z dziećmi. Obrazki układa w pary: żaba – kamyk, woda – ciepła, ryba-staw, pływa – wiele. Zadaniem dzieci jest ułożenie zdań, wykorzystując podaną parę wyrazów. W dalszej części zabawy, można włożyć wyrazy do pudełka, losować inne pary wyrazów i układać z nich zdania.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1. Podsumowanie zajęć – podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.