Numer: 50179
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy pracę elektryka. Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowaczych w grupie dzieci 6-letnich

Temat zajęć: Poznajemy pracę elektryka - zdobywanie wiedzy na temat pracy elektryka, poznanie charakterystycznych cech, umiejętności osób wykonujących zawód elektryka, poszerzanie słownictwa dziecka.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa,
Środki dydaktyczne: kartoniki z literami i cyframi, tablica interaktywna, tamburyn, rożne narzędzia przydatne w pracy elektryka, zestaw ilustracji
Cele główne:
- zdobywanie wiedzy na temat pracy elektryka;
- poznanie charakterystycznych cech, umiejętności osób wykonujących zawód elektryka;
- poszerzanie słownictwa dziecka
Cele szczegółowe:
- opisuje przedmioty, osoby, rzeczy poprzez ich charakterystyczne cechy;
- rozpoznaje poznane litery;
- czyta wyrazy o prostej budowie;
- próbuje odczytać trudniejsze wyrazy;
- wie, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych;
- korzysta z nowoczesnych technologii w poszukiwaniu wiedzy;
- bierze udział w zabawach ruchowych orientacyjno-porządkowych.
Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. „Zaszyfrowany wyraz” - Wprowadzenie tematu- Nauczycielka prezentuje dzieciom ciąg cyfr. Pyta dzieci co mogą oznaczać te cyfry. Dzieci podaja propozycje. Nauczycielka mówi dzieciom, że jest to szyfr i tłumaczy, że każda cyfra oznacza inna literę. Dzieci odgadują zaszyfrowany wyraz według poniższego kodu.

3 5 3 1 6 2 4 1

1-k 2-r 3-e 4-y 5-l 6-t

CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. „Kto to jest elektryk?” – burza mózgów – dzieci zgłaszają się i odpowiadają na pytanie. Dzieci prawdopodobni powiedzą, że elektryk zajmuje się prądem, jeśli nie, nauczyciel zadaje dodatkowe pytania naprowadzające.
2. „Skąd się bierze prąd i jak trafia do naszych domów?” – oglądanie filmików edukacyjnych – przypomnienie informacji na temat powstawania prądu elektrycznego i jego drogi do gospodarstw domowych.
Skąd się bierze prąd? - YouTube
W jaki sposób prąd trafia do naszych domów? - YouTube
3. „Usterka – prąd w gniazdku” – zabawa orientacyjno-porzadkowa – dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie. Na hasło „prąd w gniazdku działa” – dziecko porusza się dalej, na hasło „usterka” – pozostaje w bezruchu. Zabawę powtarzamy 4-5-krotnie.
4. „Narzędzia elektryka” – zabawa dydaktyczna- wybrane dzieci wyciągają z pudełka narzędzia którymi posługuje się elektryk w swojej pracy. Dzieci wspólnie zastanawiają się jak nazywa się każde narzędzie i do czego może służyć.
5. „Znane i nieznane słowa” - zabawa językowa - Odczytywanie i dopasowywanie nazw narzędzi elektryka- Nauczycielka wręcza wybranym dzieciom karteczki z napisami (nazwami narzędzi). Dzieci dopasowują nazwę do narzędzia z poprzedniej zabawy, jeśli nie znają nazwy nauczycielka wskazuje odpowiednie narzędzie i wyjaśnia do czego służy każde z narzędzi. Dzieci sprawdzają czy pomysły z poprzedniej zabawy były trafne.

CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1. „Zawód elektryk” – oglądanie filmu edukacyjnego podsumowanie i poszerzenie wiadomości o pracy elektryka.
2. „Jakie cechy musi posiadać elektryk?” - Rozmowa na temat filmu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.