Opracowanie: Barbara Ciołek
Nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej
Szkoła Podstawowa nr 8 w Dąbrowie Górniczej
Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych klasa IIa
Temat zajęcia: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.
Cele główne:
• budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczejdziecka,
• wzbogacanie dziecięcego słownictwa o pojęcia związane z termometrem,
• kształcenie umiejętności posługiwania siętermometrem,
• rozwijanie umiejętności obliczania różnic temperatur.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• zaznacza temperaturę na skali termometru,
• określa, kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej, a kiedy powyżej zera,
• odczytuje i porównuje temperaturę
• dopasowanie temperatur do miejsc na mapie Polski.
• zaznaczanie temperatury na termometrach.
• liczy, przelicza, klasyfikuje i porządkuje w poznanym zakresie liczbowym
• rozwiązuje zadania tekstowe
• słucha czytanego tekstu,
• czerpie radość z zabawy i zgodnie współpracuje wgrupie,
• podporządkowuje się regułomzabaw.
Metody: czynna, słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń,
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
Napisy: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.Obrazkiprezentujące termometry, obrazki z prawidłowym odczytem temperatury, Laptop- filmy edukacyjne -https://www.youtube.com/watch?v=XwlSJMtvCbg - „Termometr?”–e-Podręcznik „Szkolni Przyjaciele” - „Obliczam różnice temperatury”,Karty pracy – zadania.
Kompetencje kluczowe:
• Porozumiewanie się w języku ojczystym,
• Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
• Umiejętność uczenia się,
• Inicjatywność iprzedsiębiorczość.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć:Nauczyciel wita uczniów i na początku proponuje krótkie przypomnienie podstawowych wiadomości o termometrach (jakie rodzaje występują, do czego są używane, gdzie można je spotkać).
2. Uczniowie otrzymują wydrukowane ilustracje-szablony termometrów z zasobów multimedialnych (praca indywidualna). Wycinają szablony po zaznaczonych liniach i układają termometry od najniższej temperatury do najwyższej (praca w grupach). Następnie każda grupa do prawidłowym przyklejeniu indywidualnych pojedynczych termometrów przykleja powstały wyraz na tablicy. Z powstałych wyrazów utworzy się temat: Odczytuję i obliczam różnice temperatury.
3. Nauczyciel przedstawia krótki filmik edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=XwlSJMtvCbg -Termometr? W każdym rzędzie ławek nauczyciel rozdaje termometry(karty pracy).
4. Nawiązując do filmiku i informacji przedstawionych przez nauczyciela, uczniowie przedstawiają swoje wiadomości na temat termometru. Prowadzący zajęcia zadaje pytania pomocnicze.
● Po co ludzie wymyślili termometr?
● Do czego służą termometry?
● Co to takiego Celsjusz?
● Czy wszędzie posługujemy się skalą Celsjusza?
5. Nauczyciel proponuje obejrzeć filmik związany z obliczaniem różnic temperatur na termometrach (karty pracy).
Krótki filmik:e-Podręcznik „Szkolni Przyjaciele” - „Obliczam różnice temperatury”
Rozmowa na temat filmu.
6. Uczniowie rozwiązują zadania tekstowe, które otrzymują od nauczyciela (Karty pracy).
7. Podsumowanie zajęć:
• Omówienie kart pracy i działalności twórczej. (samoocena uczniów).Pytania
• Porządkowanie sali po zajęciach.
• Podsumowanie zajęć - przypomnienie celu zajęć, ocena prac uczniów i zachowanie