Konspekt zajęć
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat zajęcia: „Geometryczna choinka” – zabawa dydaktyczna
Cel główny: Zapoznanie z figurą geometryczną: trójkąt.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje figurę geometryczną: trójkąt
- wskazuje cechy wspólne wszystkich trójkątów
- rozpoznaje trójkąty wśród innych figur geometrycznych
- klasyfikuje figury geometryczne wg kształtu
- układa figury geometryczne na macie wg kodu (kolor i kształt)
- utrwala figury geometryczne: prostokąt, koło, kwadrat
- reaguje na hasła nauczycielki
- reaguje na sygnały dźwiękowe
- rysuje w powietrzu i na kartce trójkąt
- wykleja kontury trójkąta watą
- ćwiczy motorykę małą
- prawidło trzyma kredkę
Metody:
·czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
·oglądowa – obserwacja, pokaz, przykład osobisty nauczyciela
·słowna – rozmowy, instrukcje, sposoby społecznego porozumienia
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: mata do kodowania, kolorowe figury, ilustracje z figurami, tamburyn, klej, wata, kredki, karty pracy, szarfy
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Witam wszystkich, którzy...” – nauczycielka wymienia kolory ubrań, np. mają niebieskie spodnie. Te dzieci, do których pasuje opis wstają i zamieniają się miejscami.
2. Zabawa dydaktyczna „Geometryczna choinka” – zapoznanie z figurą geometryczną trójkąt.
Nauczycielka rozkłada na dywanie duże figury i układa z nich choinkę. Następnie pyta dzieci co to za figury: kwadrat – prezenty, koło – bombki, prostokąt – pień od choinki, trójkąty – choinka. Dzieci przypominają cechy znanych figur: koło, kwadrat, prostokąt. Następnie nauczycielka pyta ile boków ma trójkąt.
Każde dziecko po kolei losuje z pudełka jedną figurę i za pomocą dotyku rozpoznaje i nazywa figurę, a następnie segreguje ją do odpowiedniej pętli.
3. Zabawa rytmiczna do piosenki „Trójkąty” – każde dziecko otrzymuje instrument trójkąt. Dzieci poruszają się w rytm melodii piosenki po konturach trójkąta (szablon trójkąta wyklejony na dywanie taśmą malarską). Na refren zatrzymują się, stają twarzą do środka trójkąta i grają rytmicznie na instrumentach.
4. Kodowanie na dywanie "Kolory i figury" – dzieci układają na macie do kodowania figury geometryczne zwracając uwagę na kolor i kształt.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „W krainie figur geometrycznych” – dzieci poruszają się po dywanie do rytmu wygrywanego na tamburynie. Na przerwę i hasło nauczycielki (np. Trójkąt!), dzieci muszą stanąć przy odpowiedniej figurze.
6. Ćwiczenie motoryki małej, utrwalenie kształtu trójkąta. Dzieci rysują trójkąt w powietrzu, palcem po kartce, a następnie wyklejają kontur trójkąta watą i próbują dorysować kolejne trójkąty tak, aby powstała choinka.
7. Ewaluacja zajęć, podziękowanie za zajęcia.